Policjant- zawód podwyższonego ryzyka

Zawód policjanta jest niezmiernie ciekawy. Po pierwsze dlatego, iż rozwiązuje się rozmaite sprawy od drobnych wykroczeń, aż po skomplikowane sprawy kryminalne. Poza tym oprócz adrenaliny ma się doskonałą kondycję fizyczną. Funkcjonariusze muszą ją mieć, bo większość pościgów wcale nie odbywa się przy pomocy radiowozów. Ścigając jakiegoś rzezimieszka, trzeba za nim pobiec i najlepiej, gdy jest się od niego zdecydowanie szybszym, bo to zwiększa szansę na udany pościg. By osiągnąć tężyznę fizyczną, niezbędne są ćwiczenia i setki powtórzeń ze sztangą. Nie da się tego pominąć lub pójść na skróty.

Policjant musi być również spostrzegawczy i znać się choć trochę na psychologi. Niektórzy podejrzani nie potrafią ukryć swoich win, bo zdradza ich mimika twarzy i wykonywane gesty. Poza tym przyparci do muru na komisariacie od razu pękają i szybko przyznają się do popełnionych wykroczeń. Bywa też na odwrót, że osadzony jest twardy jak głaz i nie można wydusić z niego żadnego zeznania. Jeśli ma się pewność, że jest on- stuprocentowo winien, wtedy można zastosować policyjną prowokację. Rola policjanta polega więc na tym, by odegrać zaplanowaną scenkę w ten sposób, by przestępca uwierzył, iż został zdradzony przez wspólników. Jeśli plan się powiedzie, to on sam na siebie doniesie. Także dobry policjant powinien też mieć odrobinę zdolności aktorskich. Jakie jeszcze cechy posiada doskonały gliniarz?

Przede wszystkim jest odporny psychicznie, bo to niezbędna cecha, by nie wykończyć się psychicznie w tej robocie. Akcje policyjne są zazwyczaj przeprowadzane bardzo spontanicznie, bo nie ma czasu na ich dokładne zaplanowania. Zwłaszcza jeśli istnieje ryzyko, że przestępca lub cała grupa mogą zwinąć interes i przenieść się na przykład za granicę. Taka interwencja jest po pierwsze ryzykowna, a po drugie wymaga stalowych nerwów. Nie można zbyt wcześnie ujawnić swojej obecności na miejscu przestępstwa, bo to mogłoby spłoszyć podejrzanych.

Umiejętność podejmowania trudnych decyzji w krótkim czasie to kolejna cecha, którą ma wytrawny glina. Może przecież zdarzyć się tak, że to bandyci zaczną strzelać pierwsi. By ochronić własne życie i zdrowie- funkcjonariusz musi być gotowy na wszystko, łącznie z zabiciem człowieka. Zdolność posługiwania się bronią, nabywa podczas wizyt na strzelnicy. Jednak to czy przeżyje, czy zginie, zależy przede wszystkim od jego refleksu. Jest on bardzo ważny, gdyż całe zajście odbywa się w ułamkach sekund. W takich sytuacjach powinien zadziałać instynkt obronny i wyuczone mechanizmy.

Ile zarabiają policjanci? To zależy od tego, jaki stopień piastują. Im jest on wyższy, tym zarobki są większe. Przy czym na przykład tacy posterunkowi i funkcjonariusze drogówki nie zarabiają kokosów. Jest to trochę niesprawiedliwe, ponieważ oni podejmują najwięcej interwencji w ciągu całego roku. To naturalne, że przeprowadzenie staruszki przez pasy, czy zdjęcie kotka z drzewa zdarza się znacznie częściej, niż rozbicie groźnego gangu przemytników. Morderstwa i włamania też są znacznie rzadsze, niż nam się wydaje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here