Nauczyciel kontraktowy

Nauczyciel kontraktowy to drugi stopień awansu zawodowego przewidzianego dla nauczyciela. Aby myśleć o tej grupie zawodowej należy ukończyć wyższe studia merytoryczne dotyczące wybranego przedmiotu wraz ze szkoleniem pedagogicznym, na którym kandydat zaznajomiony zostanie z psychologią oraz wszelkimi aspektami ludzkimi swojej pracy.

Pierwszym jest nauczyciel stażysta, który staje się nim w pierwszym dniu pracy w szkole. Już wówczas musi wykonywać wszystkie obowiązki dla swojego aktualnego statusu: obserwować pracę nauczycieli z wyższym stażem, samodzielnie po jego opieką prowadzić lekcje z dziećmi i młodzieżą oraz sporządzić swój własny plan rozwoju, który zostanie zaakceptowany przez prowadzącego szkołę dyrektora. Po zatwierdzeniu i wdrożeniu w życiu planu, po określonym czasie na jego realizacje, nastąpić musi podsumowanie i sprawozdanie z odbytej pracy. Opinię sporządza również nauczyciel opiekun, który może być nauczycielem mianowanym lub dyplomowanym. Dyrektor uwzględniając zdanie opiekuna, a także własne na temat kandydata wyraża pozytywną lub negatywną decyzję. Jeśli jest ona negatywna, stażysta może ubiegać się o dodatkowym dziewięciomiesięczny staż lub odwołać się do wyższych organów, które prowadzą szkołę tj. do urzędu gminy lub starostwa powiatowego w zależności od wybranej przez siebie do stażu placówki. Zazwyczaj szkoły podstawowe i gimnazja prowadzone są przez gminę, natomiast powiat zarządza liceami i innymi szkołami średnimi, chociaż są od tego wyjątki. Jeżeli natomiast sprawozdanie z pracy nauczyciela stażysty zostało rozpatrzone pozytywnie, może on ubiegać się o pracę jako nauczyciel kontraktowy.

Aby zostać nauczyciel kontraktowym, należy przejść pozytywnie rozmowę z komisją kwalifikacyjną w wybranej szkole. Po jej pomyślnym przebiegu, dyrektor ma pełne prawo nadać kandydatowi uprawnienie nauczyciela kontraktowego, czyli takiego, który jest w stanie samodzielnie prowadzić zajęcia edukacyjne, wystawiać oceny i rzetelnie przekazywać wiedzę swoim podopiecznym, a także docierać do uczniów i stanowić dla nich oparcie. Jest to pierwszy w pełni samodzielny tytuł w nauczycielskim systemie awansu zawodowego. Po trzyletniej pracy w wybranej placówce oświatowej, nauczyciel kontraktowy ma prawo starać się o uzyskanie tytułu nauczyciela mianowanego. Jeśli wykonuje on w sposób poprawny swoją pracę, nie powinno być problemu z uzyskaniem tego typu uprawnienia, które jednocześnie daje nauczycielowi wyższą pensję i możliwość bycia opiekunem dla świeżo kończących studia stażystów.

Jeżeli chodzi o to ile zarabia nauczyciel kontraktowy jest to 2700 złotych brutto, z tym, że pewna grupa osób na tym stanowisku zarabia poniżej 2500 złotych brutto, a lepiej zarabiający sięgają 3500 złotych brutto. Łatwo jest więc uświadomić sobie, że ten okres w karierze nauczycielskiej jest tym, w którym trzeba silniej dbać o swoje finanse, ponieważ pensja nie jest zbyt wysoka. Na szczęście dla młodego nauczyciela, ten okres przejściowy jest stosunkowo krótki, a nauczycielem mianowanym zostać można już po 3 latach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPiesek Boo
Następny artykułSpokojny sen

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here