Metody antykoncepcji

Antykoncepcja jest bardzo ważnym i niestety często pomijanym tematem. Jej stosowanie może zapobiec nie tylko niechcianej ciąży, ale i wielu niebezpiecznym chorobom przenoszonym drogą płciową. Wiele młodych osób, rozpoczynających współżycie nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest stosowanie zabezpieczeń. Nie można ich jednak o to winić, gdyż zarówno rodzice, jak i szkoła omijają ten temat szerokim łukiem. Młodzi ludzie szukają więc informacji w internecie lub od swoich rówieśników. Często są to informacje nieprawdziwe. Najlepszym rozwiązaniem jest szczera rozmowa z dzieckiem lub jeżeli nie jest to temat, który chcielibyśmy poruszać, zaprowadzenie dziecka do lekarza. Lekarz wytłumaczy, jak może się skończyć niestosowanie zabezpieczeń, a także- jeżeli to konieczne- dobierze właściwą metodę antykoncepcji.
Metody antykoncepcji możemy podzielić na trzy główne grupy: chemiczne, mechaniczne i hormonalne. Różnią się one przede wszystkim skutecznością i sposobem działania.
Najmniej skuteczne są metody antykoncepcji chemicznej. Można tu wymienić żele plemnikobójcze, globulki antykoncepcyjne i gąbki dopochwowe. Ich głównym zadaniem jest niszczenie lub w przypadku gąbki stworzenie bariery dla plemników. Koszt takiej antykoncepcji nie jest duży. Wynosi od 15 do 50 złotych, w zależności od wybranej metody i producenta. Najlepiej jednak stosować je jako dodatkowe zabezpieczenie, gdyż nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz wykazują niską skuteczność.
Drugą grupą są metody mechaniczne. Tutaj możemy zaliczyć najpopularniejszą i zarazem najtańszą metodę, czyli prezerwatywy. Są one bardzo łatwo dostępne i przez wiele osób traktowane jako główna metoda antykoncepcji. Co prawda chronią one przed chorobami, ale często zdarza się, że są uszkodzone, a co za tym idzie- nie spełniają swojej funkcji. Koszt paczki prezerwatyw w zależności od producenta wynosi około 15-30 złotych. Warto jednak potraktować je jako dodatkowe zabezpieczenie i skorzystać również z innej metody. Innym sposobem antykoncepcji mechanicznej jest tak zwana wkładka domaciczna, którą może założyć lekarz. Wymienia się ją co kilka lat, a jej zadaniem jest utrudnienie plemnikom poruszania się w drogach rodnych kobiety. Taka wkładka to koszt około 700 złotych, jednak warto pamiętać, że jest to jedna z lepszych metod na zapobieganie niechcianej ciąży.
Ostatnią już grupą są metody hormonalne. Stanowią one najbardziej skuteczną antykoncepcję. Zaliczamy do nich przede wszystkim tabletki antykoncepcyjne. Są one dobierane indywidualne do pacjentki i mogą być stosowane nawet u młodych dziewcząt. Ile kosztują tabletki antykoncepcyjne ? Koszt opakowania wynosi 20-30 złotych i starcza na miesiąc. W przypadku korzystania z tej metody bardzo ważna jest regularność w jej stosowaniu. Tabletki należy brać codziennie. Na rynek wchodzi równiej najbardziej zaawansowana metoda antykoncepcji. Jest to specjalny chip, który może zostać wszczepiony pod skórę. Jego zadaniem jest uwalnianie do krwiobiegu specjalnego środka, który zatrzyma owulacje, przez co zajście w ciąże podczas jego stosowania stanie się praktycznie niemożliwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here