Relacje rodzinne są z reguły dosyć skomplikowane, bo tak już jest, że czasem bywa dobrze, a czasem nie. Rodzice mają zazwyczaj odmienny punkt widzenia niż ich pociechy. Stawiają im również rozmaite wymagania i stosują zakazy i nakazy jako podstawowy środek wychowawczy. Dzieci buntują się przeciwko ustalonym regułom, bo chcą na przykład później wracać wieczorami do domu. Zresztą to nie jedyny postulat, gdyż nastolatki żądają wyższego kieszonkowego i gadżetów elektronicznych z najwyższej półki. Zaliczają się do nich telefony dotykowe, tablety i wypasione laptopy z mnóstwem dodatkowych funkcji. Jeżeli rodzice nie mogą spełnić ich oczekiwań, konflikt narasta. Dzieci zarzucają im skąpstwo i staroświeckie poglądy.
Jednak nie rozumieją oni, że rodzice nie robią im tego na złość, tylko w trosce o nich. Nie chcą, by ich dzieci wyrosły na zagorzałych materialistów. Poza tym zawsze istnieją pilniejsze potrzeby niż nowy smart fon czy discman. Młodzi ludzie są z natury egoistyczni i roszczeniowi, więc rzadko przychodzi im do głowy myśl, że mama i tata to nie bankomat i nie mogą dawać pieniędzy na zawołanie. Żeby je zarobić, muszą ciężko pracować, bo same im z nieba nie sfruną. Poza tym, co miesiąc trzeba płacić rachunki, kupować żywność czy opłacić dodatkowe zajęcia pozalekcyjne.
Dorastające dzieciaki nie mogąc porozumieć się z rodzicami, szukają wsparcia u dziadków. Nie od dziś wiadomo, że babcia i dziadek pozwalają wnukom na znacznie więcej. Są też o wiele bardziej elastyczni i spontaniczni. Mogą sobie na to pozwolić, bo rozpieszczanie wnuków to bardzo fajne zajęcie. Od wychowywania są rodzice, oni mogą im w tym dopomóc, jednak nie stawiają młodym żadnych zakazów. Właśnie to najbardziej przyciąga nastolatków do babci i dziadka. Poza tym większość babć świetnie piecze i gotuje, więc to sama przyjemność spróbować ich specjałów. Seniorki są też bardziej skłonne wysłuchać swoje potomstwo, bo mają na to zdecydowanie więcej czasu i cierpliwości. Są doświadczone życiowo i potrafią znaleźć rozwiązanie każdego problemu. Babcia bywa także pogotowiem finansowym, gdyż nie potrafi odmówić wnuczkowi. On to sprytnie wykorzystuje i udaje mu się kupić wymarzoną rzecz lub pojechać w wybrane miejsce.
Seniorka ma miękkie serce, więc pożycza pieniądze wnukowi, bo myśli, że są mu one niezbędne. Jednak nie zawsze jest to prawdą, bo młodzian może je wydać na alkohol lub inne używki. Babcia, choć nieświadomie to jednak staje się wspólnikiem jego intryg. Bywa i tak, że osoba niepełnoletnia jest bardzo odpowiedzialna i pracowita. Nie może jednak liczyć na rodziców, bo są oni alkoholikami. Wtedy babcia przydaje się podwójnie i to ona staje się faktycznym opiekunem. Jednak wiadomo, że nie będzie żyła wiecznie, toteż przygotowuje nastolatka do samodzielnego życia. Ile trwa żałoba po babci? Nie ma jakiś specjalnych ram czasowych. Jednak przyjęło się, iż okres żałoby nie może być krótszy niż 12 miesięcy. Po tym czasie można zrezygnować z noszenia czarnych strojów i stronienia od wszelkich zabaw publicznych.