Iniekcje doszklistkowe

Postęp medycyny jest wyraźnie zauważalny w niemal każdej dziedzinie. W ostatnich latach coraz więcej ma nam do zaoferowania szczególnie nowoczesna okulistyka. Dostępne są coraz to nowsze metody diagnostyczne oraz lecznicze – popularne stają się między innymi iniekcje doszkliste, które przynoszą doskonałe efekty. Są w stanie zatrzymać rozwój wielu chorób oraz zapobiegać dalszemu pogorszeniu wzroku. Co warto o nich wiedzieć i w jakich sytuacjach są stosowane?

Iniekcje doszklistkowe to nowatorska metoda, która polega na podaniu do wnętrza gałki ocznej starannie przygotowanych preparatów leczniczych. To szybka i mało skomplikowana terapia wykonywana w warunkach ambulatoryjnych. Jest także bezbolesna, ponieważ wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Przed wykonaniem zabiegu, pacjent zostaje poddany specjalnej kwalifikacji, podczas której lekarz upewnia się, że nie ma żadnych przeciwwskazaniach co do jego wykonania, a cały proces okaże się skuteczny. W iniekcjach doszklistkowych podaje się różnego rodzaju preparaty lecznicze – mogą to być na przykład sterydy lub też środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym. Częstotliwość iniekcji oraz okres ich podawania jest ustalany przez lekarza. Zazwyczaj przez pierwsze 3 miesiące zastrzyki aplikowane są średnio raz w miesiącu. Następnie mogą być podawane raz na dwa miesiące.

Iniekcje doszklistkowe – kiedy się stosuje?

Iniekcje to obecnie najskuteczniejsza i najbardziej nowatorska metoda leczenia postaci wysiękowej zwyrodnienia plamki związanej ze starzeniem. Jest to powszechnie występująca choroba, odpowiedzialna za nieodwracalną utratę centralnego widzenia u dorosłych osób. Jest to przewlekłe schorzenie, które występuje w dwóch wersjach – suchej oraz mokrej. Nieleczone powoduje gwałtowne pogorszenie widzenia i może prowadzić do utraty wzroku. Wskazaniem do iniekcji jest także zakrzep żyły środkowej siatkówki – choroba ta jest jednym z głównych czynników utraty widzenia w krajach rozwiniętych. Na jej rozwój narażone są osoby, które cierpią na cukrzyce, miażdżyce oraz nadciśnienie tętnicze. Za powstanie zakrzepu odpowiedzialne są zmiany w naczyniach krwionośnych, podobnie jak ma to miejsce w przypadku udaru mózgu lub zawału serca. Cukrzycowy obrzęk plamki to kolejne schorzenie, w którym zastosowane są dexaven zastrzyki – jest ono przyczyną gorszego widzenia u osób z cukrzycą typu II. Celem iniekcji w tym przypadku jest zahamowanie postępu zmian chorobowych oraz utrzymanie możliwie dobrej jakości widzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here