Ile kosztuje laweta?

Codziennie pokonujemy kilometry naszym autem przez miasta, wsie i autostrady. Czasami jednak nasz samochód zawodzi i nie jest w stanie dalej sprawować swojej podstawowej funkcji, jaką jest transport pasażera. W tym przypadku to auto potrzebuje transportu do najbliższego serwisu naprawczego. Możemy również zajmować się handlem aut lub po prostu kupiliśmy, czy też sprzedaliśmy samochód i musimy go teraz przewieźć. Usługi transportu pojazdów świadczą firmy zajmujące się wynajmem lawet. Koszty takiej usługi kojarzone są z bardzo wysokimi kosztami, więc ile kosztuje laweta?

Cena lawety w potocznym języku kierowców to pieniądze, które zapłacimy za przewóz naszego auta z punktu A do punktu B. Koszt takiej usługi często nie jest pokrywany przez ubezpieczenie, dlatego musimy zapłacić za niego z własnej kieszeni.

Wszystko zależy od przedsiębiorstwa, z którego usług zdecydujemy się skorzystać. Poszczególne firmy mają własne, stałe i wytyczone szlaki transportu samochodów, więc najkorzystniej jest rozejrzeć się za przedsiębiorstwem, które świadczy usługi w naszej okolicy i pobliżu trasy, którą planujemy przewieźć auto. Wiąże się to z rabatem wynikającym z przewozu kilku aut za jednym kursem lawety.

Pojedynczy kurs lawety za jeden pojazd w granicach większego miasta to koszt 80 złotych niezależnie od przebytych kilometrów podczas jazdy. Jeśli trasa będzie obejmować teren poza miastowy lub międzymiastowy cennik będzie zależny od kilometrów pokonanych podczas transportu przez lawetę. Wyróżnia się transport bliższy, czyli obejmujący odległość 100 km od granicy miasta, a koszt tego transportu to 1,7 złotych za każdy kilometr. Następnie wyodrębnia się transport dalszy, czyli trasę przekraczającą 100 kilometrów od granicy miasta, w którym cena wynosi 1,5 złotych za kilometr drogi.

Jeśli nasze auto uległo kolizji lub wypadkowi drogowemu i potrzebuje pomocy technicznej, to wiąże się to z kolejnymi kosztami. Wyciągnięcie pojazdu z rowu to koszt średnio rzędu 100 złotych, z dodatkowymi kosztami dojazdu lawety na miejsce. Załadunek uszkodzonego samochodu jest bardziej skomplikowaną procedurą dlatego jego cena to dodatkowe 80 zł. Wymiana koła, odpalenie pojazdu, lub odpalenie pojazdu zimą to kolejne koszta rzędu 40 – 50 złotych. Możemy również skorzystać z oferty auta zastępczego, które wynosi 200 – 300 zł za dobę wynajmu.

Lawety również uczestniczą w handlu samochodami, również tymi zza granicy. Koszt sprowadzenia auta spoza granic Polski lub przetransportowanie go za granicę to średnio 350 euro za kurs.

Istnieje możliwość wynajmu całego samochodu specjalistycznego przeznaczonego do przewozu pojazdów zamiast korzystanie jedynie z usług lawet. Wynajmie podlegają lawety oraz autolawety — nie są to pojęcia tożsame, ponieważ pierwsze oznacza samą rampę lub platformę służącą do przewozu aut, zaś drugie oznacza wyspecjalizowaną jednostkę samochodową przeznaczoną do transportu aut. Ile kosztuje laweta do wynajęcia? Cena wynajmu lawety to średnio 100 zł za dobę, zaś autolawety 350 zł za dobę użytkowania — wszystko jest zależne od gabarytów i rozmiaru pojazdów, które może przewozić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here