Zarobki lekarza rodzinnego

Lekarz rodzinny jest bardzo poważanym zawodem, ponieważ jest to lekarz pierwszego kontaktu i ma on dobry kontakt z pacjentami ze swojej okolicy. Jednak czy kończąc tak ciężkie studia jakimi są studia medyczne warto być zwykłym lekarzem rodzinnym czy warto dalej się kształcić i być specjalistą w danej dziedzinie?
Ile zarabia lekarz rodzinny?
Lekarz rodzinny jest to zawód, który jest dosyć dobrze opłacany jeżeli weźmiemy do porównania wszystkie zawody istniejące na rynku pracy. Jednak jeśli weźmiemy tylko społeczeństwo lekarzy to okazuje się, że lekarze rodzinni są jedną z grup najniżej opłacalnych zawodów.
Średnia krajowa lekarzy rodzinnych to około 7500 zł. Jednak jest to tylko uśrednienie, ponieważ istnieje wielu lekarzy, którzy zarabiają dużo mniej niż wynosi średnia krajowa a także jest wielu takich, którzy zarabiają o wiele więcej. Jednak lekarze otrzymują wiele profitów, którzy im to życie trochę uproszczają w postaci możliwości odliczenia sobie ryczałtu na paliwo a także posiadania firmowego telefonu komórkowego. Jest to dosyć spory dodatek do życia, który odciąża budżet domowy lekarza.
Co wpływa na wysokość wynagrodzenia lekarza rodzinnego?
Na wysokość wynagrodzenia mają wpływ czynniki takie jak:
wielkość firmy, kapitał firmy, wykształcenie, staż pracy, region zatrudnienia. W tym zestawieniu region zatrudnienia oddziałuje najbardziej na wysokość otrzymywanej pensji.
Zatem za co lekarze otrzymują tak wysokie lub tak niskie wynagrodzenie? Do zadań lekarza pierwszego kontaktu należy: sprawowanie opieki nad chorymi (wszystkie grupy wiekowe w rodzinie),
stawianie diagnozy pozwalającej na leczenie lub skierowanie do specjalisty, wykonywanie badań podstawowych, udzielanie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, podejmowanie działań zmierzających do zapobiegania chorobom i promocji zdrowia.
Dodatkowym plusem jest to, że lekarz rodzinny jest bardzo lubianą osobą w małym społeczeństwie. Dlatego do jego zarobków dochodzą jeszcze prezenty, które otrzymuje nieoficjalnie od swoich pacjentów. Oczywiście nie są one przymusowe, ponieważ jest to tylko dobra wola pacjentów, którzy chcą wyrazić swoją wdzięczność za profesjonalizm lekarza. Nie każdy chce w taki sposób dziękować lekarzowi, ponieważ on otrzymuje za swoją pracę wynagrodzenie. I to jest fakt. Jednak są ludzie, którzy lubią dziękować ponad to. I tak zdarza się często.
Jednak nie wolno zapominać o tym, że zawód lekarza jest tylko dla wytrwałych, ponieważ stałe poszerzanie się wiedzy w tematyce medycznej zmusza wręcz każdego lekarza aby poszerzał on swoją wiedzę po to by móc stale jak najlepiej udzielać pomocy swoim pacjentom. Stały rozwój medycyny i nowe odkrycia w tej dziedzinie wymagają ciągłego dokształcania się i stałego podnoszenia swoich kwalifikacji w każdej dziedzinie wiedzy. Jednak medycyna wymaga tego od swoich uczniów szczególnie. Jednak żaden lekarz nie zostaje pozostawiony sam na siebie, ponieważ w razie jakichś niejasności w temacie pacjenta może on liczyć na radę kolegów po fachu z innej specjalizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here