Koszt zakupu krowy.

Wieś jest specyficznym regionem, w którym ludzie najczęściej żyją z pola jak i z posiadania zwierząt hodowlanych. Jednym z nich jest krowa.
Krowa daje mleko i ze sprzedaży tego mleka do mleczarni, ludzie najczęściej się utrzymują. Z powodu spadku ceny za mleko ludzie, którzy nie posiadają dużej ilości krów decydują się coraz częściej na sprzedaż swoich krów. Tylko posiadanie dużej ilości krów jest jeszcze opłacalne.
Czy opłaca się jeszcze kupno i sprzedaż krów? Czy opłaca się trzymać krowę dla sprzedaży mleka? Ile kosztuje krowa?
Na dzień dzisiejszy za mleczną krowę trzeba zapłacić rolnikowi od 4 do 7 tysięcy złotych. Ceny oczywiście uzależnione są od regionu a także stanu zdrowia krowy oraz wieku.
Dawniej rolnicy wypasali swoje krowy na łące, po to by krowa najadła się zdrowej zielonej trawy i dawała dużo zdrowego mleka. Dzisiaj rzadko gdzie widzi się wypasane krowy, ponieważ rolnikom nie opłaca się trzymać dla siebie jednej krowy a posiadanie większej ilości krów wiąże się z trzymaniem ich na stałe w oborach. Takie krowy prawdopodobnie przez całe swoje życie nie widzą zielonej trawki na łące.
Obecnie krowy mleczne coraz częściej utrzymywane są przez cały rok w oborze. Przyczyną tego jest fakt, że taka duża liczba krów niemożliwa jest do wyprowadzenia jednocześnie przez jednego rolnika. Zatem wiąże się to z obowiązkiem zatrudnienia dodatkowym pracowników a za taką cenę jak aktualnie utrzymuje się na rynku za litr mleka żaden rolnik nie zdołałby zapłacić jeszcze kilku pracownikom. Jednak właściwie zaprojektowana i zarządzana obora powstała po to, by zapewnić wysoki poziom produkcji mleka oraz dobrostan krów. Jest to bardzo istotny aspekt, ponieważ niewłaściwe utrzymanie krów w oborze może być natychmiastową przyczyną występowania licznych schorzeń i urazów mechanicznych, których początek może być początkiem innych jeszcze wielu chorób. Obecnie powstają coraz to nowsze i nowocześniejsze obory. Dzisiejsze projektowane obory znacznie różnią się od tych powstałych 20 czy 30 lat temu. Właściwie niczym już nie przypominają tych, które stoją jeszcze na niektórych wsiach. Coraz większą wagę przywiązuje się do zapewnienia krowom komfortu wypoczynku poprzez odpowiednią ilość miejsca do leżenia. Badania naukowe wykazały, iż w pozycji leżącej o 25% zwiększa się przepływ krwi w gruczole mlecznym, przez co zwiększa się także produkcja mleka. Dlatego z tego powodu nowe obory przystosowane są do tego, by krowy mogły się wylegiwać do woli. Oczywiście najzdrowiej dla każdej krowy byłaby możliwość wylegiwania się na zielonej trawce w pełnym słońcu. Jednak w dzisiejszych czasach jest to niemożliwe. Dodatkowo dobrze zaprojektowana i nowoczesna obora zapewnia krowom łatwy dostęp do prawidłowo zbilansowanej paszy, gwarantującej wysoką produkcję mleka.
Zatem wszystko jest nastawione na dobro krowy i zdrowe mleko jednak daleko odbiega to od tego zdrowego mleka i słodkiego wylegiwania się krów na pastwiskach jakie było jeszcze na wsiach 20 czy 30 lat temu. Niby tak niedawno a już przeszłość.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułIle kosztuje laweta?
Następny artykułMalujemy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here