Endometrioza - co to za choroba

Endometrioza (gruczolistość zewnętrzna) to choroba dotykającą co 10 kobietę na świecie. Jest spowodowana nagromadzeniem się tkanki wyściełającej jamę macicy (endometrium) poza macicą.
Istnieją różne teorie na temat przyczyn endometriozy. Zakłada się zakłócenie interakcji między hormonami lub układem odpornościowym. W jaki sposób komórki endometrium przemieszczają się poza macicę, nadal nie jest jasne.

W niektórych przypadkach objawy są niezauważalne, jednak często jest to stan przewlekły, który powoduje silny ból i prowadzi do bezpłodności. Często mijają lata, zanim endometrioza zostanie zidentyfikowana jako przyczyna objawów. Do czasu postawienia diagnozy wiele kobiet próbuje w jakiś sposób radzić sobie z bólem. Uważają, że nawet najsilniejszy ból jest normalny i spowodowany menstruacją.Jak dotąd choroby nie da się całkowicie wyleczyć, ale istnieją różne sposoby łagodzenia jej objawów. Jeśli terapia jest dobrze dobrana, wiele kobiet może w miarę normalnie żyć z endometriozą.Podobnie jak w przypadku innych chorób przewlekłych, ważne jest poznanie własnego ciała i jego reakcji, aby znaleźć sposoby radzenia sobie z objawami.

Endometrioza objawy

Głównym objawem jest ból brzucha. Często pojawia się podczas miesiączki, w trakcie lub po stosunku. Ból może być czasem silniejszy, czasem słabszy i promieniować do podbrzusza, pleców i nóg. Często występują skurcze i mogą im towarzyszyć nudności, wymioty i biegunka. Nasilenie bólu zależy również od tego, gdzie znajdują się ogniska endometriozy. Mogą rozwijać się na zewnątrz macicy lub w ścianie jajowodu, zaatakować jajniki, zatokę Douglasa między macicą a odbytnicą oraz związaną z nimi tkankę łączną. Zagnieżdżenie się endometriozy w jajnikach lub jajowodach często prowadzi do bezpłodności.Czasami ogniska endometriozy tworzą się również w narządach, takich jak pęcherz lub jelita, co może prowadzić do problemów z oddawaniem moczu i wypróżnianiem.

Kobiety z łagodną endometriozą mają duże szanse, że ich choroba nie będzie się dalej rozwijać. Czasami ogniska ustępują samoistnie bez leczenia. U większości kobiet objawy ustępują po ostatniej miesiączce (menopauza). Jednak objawy endometriozy mogą się z czasem nasilać.

Endometrioza objawy a życie codzienne

Objawy endometriozy mogą wpływać na wiele ważnych dziedzin życia – od poczucia własnej wartości kobiety po partnerstwo, rodzinę i planowanie przyszłości. Wiedza o chorobie, możliwych terapiach, sposobach walki z bólem i odpowiednia organizacja, pomagają oswoić chorobę i poprawić komfort życia.

Ważne jest, aby mieć dobrą opiekę i wsparcie lekarza z doświadczeniem w diagnostyce i leczeniu endometriozy.

Aby móc poradzić sobie z endometriozą i jej możliwymi konsekwencjami, cenne jest wsparcie rodziny, partnera i przyjaciół. Niektóre kobiety wolą same rozwiązywać swoje problemy, inne odnajdą się w grupach wsparcia. Ważne jest, aby każda znalazła własny sposób radzenia sobie z chorobą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here