Czy operator koparki dobrze zarabia ?

W dzisiejszych czasach można powiedzieć, że praca leży na ulicy. Uczelnie wygenerowały tysiące magistrów, którzy wylali się na rynek i poszukują pracy w swoim zawodzie. Czy magister np. socjologi może zostać operatorem koparki ? Jeżeli ma samozaparcie, trochę umiejętności manualnych oraz skończy kurs, to tak. Kurs może opłacić z własnej kieszeni lub postarać się znaleźć dofinansowania częściowe lub całkowite. Często w urzędach pracy, po zarejestrowaniu się na tak zwanym bezrobociu mamy możliwość podjęcia różnych kursów. Kursy te najczęściej są dofinansowywane i mają za cel dokształcanie bezrobotnego lub pomoc przy przebranżowieniu się.
Bez odpowiednich uprawnień jedynie możemy popatrzeć, jak praca operatora koparki się odbywa. Sam kurs też niczego nie załatwia, ponieważ pracodawcy poszukujący operatorów koparek wymagają doświadczenia w obsłudze maszyny. Sprzęt za kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych nie może wpaść w ręce teoretyka z kilkoma godzinami wyrobionymi na kursie.
Cena kursu jest zależna od wielu czynników m.in. od zakresu uprawnień wymaganych do podjęcia danej pracy. Jakie wymagania należy spełnić, aby móc podjąć wysiłek ukończenia kursu? Osoba, która chce rozpocząć kurs musi mieć ukończone 18 lat. Wymagane również będzie orzeczenie lekarskie, które będzie potwierdzało możliwość wykonywania pracy operatora oraz wykluczało wszystkie przeciwwskazania. Czasami wymagane również jest prawo jazdy kategorii B, ponieważ koparki często są pojazdami samobieżnymi, a sama praca często wymaga przemieszczania się pojazdu z jednego miejsca pracy na drugie. Kursant powinien cechować się również takimi cechami jak: opanowanie, dokładność, ostrożność oraz spostrzegawczość. Brak części cech z tej puli może skutkować brakiem umiejętności przewidywania zdarzeń, a to może nieść za sobą poważne skutki. Narażenie życia współpracowników na budowie, uważane jest za najgorszą rzecz.
Ale czy warto podjąć próbę takiej pracy ? Ile zarabia operator koparki ?
W 2017 roku mediana płac operatora koparki wynosiła 4400 brutto. Oznacza to, że połowa pracowników zarabiała poniżej, a druga połowa powyżej tej kwoty. Zatrudnieniu mogli również otrzymać dodatkowe świadczenia, jak na przykład dofinansowania do kursów, bony towarowe albo ubezpieczenia na życie. Jak podaje strona zarobki.pracuj.pl, 18% pracowników otrzymywało regularnie co miesiąc premię. Zdecydowana większość operatorów koparki, bo aż 98% była zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Część z zatrudnionych wskazała jako dodatek do pracy, służbowy telefon komórkowy, który mogli używać do celów prywatnych.
Wynagrodzenia operatorów koparek, są uzależnione od stażu pracy, wielkości firmy, która zatrudniała operatora oraz lokalizacji wykonywanej pracy. Średnia stawka na godzinę w 2018 roku dla pracowników fizycznych to 16,50 zł/h na rękę. Na zachętę do podjęcia pracy jako operatora koparki, może przemawiać fakt, że w 2018 jest bum w budownictwie i zapewne pracy nie zabraknie dla budowlańców. Nawet zbliżająca się zima nie spowolni tempa budów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here