Wiosna to jedna z najpiękniejszych por roku – większość z nas niecierpliwie czeka, kiedy dni staną się cieplejsze oraz dłuższe. Niestety dla niektórych osób oznacza to zmaganie się z uciążliwymi objawami alergii – niekiedy potrafią one być tak silne, że aż utrudniają codzienne funkcjonowanie i obniżają komfort życia. Statystki pokazują, że z roku na rok coraz więcej Polaków zmaga się z dokuczliwymi symptomami wiosennej alergii. Jak je poznać oraz czy istnieją skuteczne sposoby, aby przynieść sobie nieco ulgi?
Alergiczne choroby oczu – co warto o nich wiedzieć?
Wyróżnić można kilka schorzeń oczu występujących na tle alergicznym – między innymi alergiczne zapalenie spojówek, atopowe zapalenie rogówki czy kontaktowe zapalenie skóry powiek. Najpopularniejszymi alergenami, które wywołują nieprzyjemne objawy są pyłki chwastów, traw, kwiatów i drzew. Niekiedy mogą one być spowodowane kurzem domowym, nabłonkiem zwierząt, a nawet substancjami zawartymi w kosmetykach. Skąd możesz wiedzieć, że Twoje gorsze samopoczucie to właśnie alergiczne zapalenie spojówek? Zazwyczaj wywołuje je stan zapalny, pojawiający się po kontakcie z alergenem. Bardzo często choremu towarzysz katar, świąd powiek, łzawienie, pieczenie, zaczerwienienie oczu, uczucie ciała obcego lub światłowstręt. Objawy nieco różnią się w zależności od rodzaju schorzenia – w przypadku atopowego zapalenia spojówki i rogówki występuje także śluzowo-ropna wydzielina oraz zmiany na skórze powiek – na przykład brodawki.
Leczenie alergicznych chorób oczu
W przypadku alergicznego zapalenia spojówek najważniejsze jest łagodzenie występujących objawów. Najczęściej wiąże się to z ograniczeniem kontaktu z alergenem. Stosować można też zimne kompresy z gazy. Jakość powietrza w mieszkaniu może poprawić oczyszczacz powietrza. Warto też ograniczać czas pracy przy komputerze oraz dbać o rygorystyczne zasady higieny podczas stosowania soczewek kontaktowych. W czasie zaostrzenia objawów stosuje się terapię farmakologiczną – zarówno miejscową, jak i ogólną, w zależności od tego, co zaleci lekarz – w Warszawie na konsultacje można umówić się w Warszawskim Szpitalu Okulistycznym. Leczenie można uzupełnić o stosowanie tzw. sztucznych łez, które wspierają naturalną barierę ochronną oka, a tym samym przynoszą szybką ulgę. W przypadku zapalenia skóry powiek należy ograniczyć stosowanie większości kosmetyków oraz dbać o ich nawilżanie za pomocą naturalnych środków bez konserwantów. Niekiedy stosuje się też maści z glikokortykosteroidami.