Osoby, które zastanawiają się nad inwestycją w instalację fotowoltaiczną bardzo często myślą także o jej żywotności. Dla wielu osób jest ona kluczowa i to właśnie ona w wielu przypadkach determinuje decyzję o tym, czy staniemy się posiadaczami instalacji PV na dachu budynku. Zatem jak wygląda żywotność instalacji fotowoltaicznej i ile lat możemy cieszyć się jej niezawodnym działaniem? O tym powiemy dziś w dzisiejszym artykule.
Wytrzymałość paneli fotowoltaicznych
Mówiąc o wytrzymałości instalacji PV, warto wspomnieć o tym, że je żywotność jest bardzo długa. Cała instalacja wykonana jest bowiem z komponentów najwyższej jakości, co przekłada się na zadowalający czas pracy. Większość instalacji posiada 25-letnią gwarancję, która daje jej użytkownikowi pewność, że przez ten okres będzie on mógł korzystać ze sprawnych urządzeń. Trzeba jednak podkreślić, że po okresie 25 lat panele słoneczne dalej spełniają swoją funkcję i wytwarzają energię elektryczną, która może zasilać sprzęty w domu. Nie brakuje instalacji PV, które mają 30-35 lat, a ich sprawność można ocenić jako dobrą. Ogniwa, które przepracowały ćwierć wieku, są mniej wydajne niż na początku, jednak w wielu przypadkach ilość energii, jaką produkują, dalej jest w stanie zaspokoić potrzeby domowników.
Żywotność paneli słonecznych https://suncrew.pl/fotowoltaika-rypin/ jest wysoka dzięki ich konstrukcji. Jest ona stosunkowo prosta i tak jak już wspomnieliśmy – składa się z najlepszych komponentów. Już na etapie projektowania instalacji PV warto zwrócić uwagę na to, aby do jej budowy zostały użyte najlepsze panele słoneczne. Dzięki temu będą one pracować przez kilkadziesiąt lat. Co więcej, taka instalacja jest wytrzymała na trudne warunki atmosferyczne. Nie szkodzi jej ani mróz, deszcz ani śnieg.
Spadek wydajności paneli na przestrzeni lat
Szacuje się, że co roku panele słoneczne tracą ok. 0,5% swojej początkowej wydajności. Oznacza to, że po 25 latach korzystania z instalacji PV będzie ona działała o ok. 20% słabiej niż na początku. Należy wziąć bowiem pod uwagę to, że w początkowych latach użytkowania instalacja traci ona najwięcej mocy. Nie oznacza to jednak, że panele słoneczne będą po tym czasie bezużyteczne – wręcz przeciwnie. Instalacja PV, która pracuje z siłą o 20% mniejszą niż na początku, dalej przynosi dla gospodarstwa domowego sporo energii elektrycznej. Dzięki temu dalej oszczędzasz na rachunkach za prąd i masz możliwość korzystania z zielonej energii, które one produkują.
Jak dbać o panele słoneczne?
Fotowoltaika Rypin jest praktycznie bezobsługowa i nie trzeba o nią dbać w szczególny sposób. Wystarczy, że regularnie będziesz monitorować instalację, a gdy zauważysz zmiany, skontaktujesz się z firmą, która montowała panele słoneczne. Co jakiś czas możesz też usunąć z paneli słonecznych nagromadzony brud i kurz.