Przeniesienie numeru - jak to zrobić?

Koniec umowy z obecnym operatorem?
Lepsza propozycja od innego operatora?
Brzmi znajomo?
To prawda, że w dzisiejszych czasach coraz częściej klienci korzystają z możliwości przeniesienia numeru do innego operatora.

Od czego zacząć?
Na początku warto przejrzeć i porównać sobie dostępne oferty na rynku. Zastanowić się, na czym faktycznie nam zależy. Często decydują indywidualne preferencje użytkownika, jednym zależy na umowie z opcją bez limitu, innym na nowoczesnym smartphonie, istnieje również grupa klientów, którzy kochają zakupy w pakietach.
Tym bardziej, że sam proces można zrealizować na kilka sposobów, w zależności od kanałów kontaktu, które oferuje Operator:
1. Kontakt bezpośredni – wizyta w salonie
2. Zgłoszenie poprzez infolinię operatora
3. Zgłoszenie poprzez formularz internetowy
Przenosząc numer do innego operatora należy pamiętać o okresie wypowiedzenia aktualnej umowy, jeśli taką posiadamy (nie dotyczy abonentów korzystających z opcji pre-paid). Jest to istotne, ponieważ decyduje o czasie, ile trwa przeniesienie numeru.
Składając wniosek o przeniesieniu numeru, należy zaznaczyć, kiedy ma to nastąpić:
1. Koniec umowy terminowej – oznacza to, że przeniesienie numeru nastąpi dopiero w momencie zakończenia umowy z obecnym operatorem. Ważną informacją jest, że wniosek można złożyć dopiero 120 dni przed zakończeniem umowy.
2. Zachowanie okresu wypowiedzenia umowy – w tym przypadku przeniesienie numeru nastąpi z zachowaniem odpowiedniego okresu wskazanego na umowie.
3. Bez zachowania okresu wypowiedzenia – jest to najbardziej ryzykowna opcja, ponieważ dotychczasowy operator można naliczyć karę umowę za wcześniejsze rozwiązanie umowy. Wysokość kary umownej jest ustalona w umowie o świadczenie usług telekomunikacyjnych.
W przypadku użytkowników numerów pre-paid nie ma konieczności określenia terminu przeniesienia.

Potrzebne dokumenty
Najczęściej do przeniesienia numeru do innego operatora wystarczy aktualny dokument tożsamości.
W wypełnianiu wniosków i podpisywaniu dyspozycji transferu numeru koniecznie należy sprawdzić poprawność danych. Jest istotne, ze względu na to, że w przypadku błędnych danych wniosek może zostać odrzucony przez nowego operatora i zaistnieje konieczność wykonywania ponownej procedury lub korekty.
Składając wniosek o przeniesienie numeru podpisujemy także oświadczenie i pełnomocnictwo, które pozwala przyszłemu operatora na załatwienie wszelkich formalność w naszym imieniu.

Numer tymczasowy
Częstą praktyką jest przydzielanie użytkownikom numeru tymczasowego na czas przeniesienia usługi.
Co to oznacza w praktyce? Najkrócej mówiąc operator, do którego przenosisz numer przydziela Ci kartę sim i numer tymczasowy, z którego możesz korzystać na nowych warunkach umowy. W tym czasie Twój stary numer i stara karta sim są nadal aktualne. Po przeniesieniu usługi do docelowego operatora zostajesz poinformowany w formie sms-owej, że proces został zakończony i możesz śmiało korzystać z nowej karty sim i starego numeru. Karta sim od poprzedniego operatora może być przekazana do domowego archiwum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here