Żyjemy w czasach, gdzie ilość aut na drogach jest przerażająca. Na co dzień borykamy się z ogromnymi problemami dotyczącymi korków na drogach czy też braku miejsc parkingowych. Czas, który spędzamy w trasie nieustannie się wydłuża z powodu przybywających wciąż aut. Samochody nabywamy z różnych powodów. Bo zdaliśmy prawo jazdy i to będzie nasze pierwsze auto, bo zmieniamy na większy z powodu powiększającej się rodziny, bo kupujemy drugi dla żony na dojazdy do pracy i jeszcze dziesiątki innych powodów. Nabycie nowego pojazdu wiąże się ze sprawami, które trzeba wykonać i załatwić w określonym czasie. Często zadajemy sobie pytanie ile czasu na przerejestrowanie auta. Otóż ustawowy czas, o którym mówi prawo o ruchu drogowym, na przerejestrowanie pojazdu to 30 dni. Zarówno nowy właściciel jak i zbywca pojazdu jest zobowiązany do poinformowania: ten pierwszy starosty o nabyciu auta, drugi musi zgłosić sprzedaż do wydziału komunikacji. W zależności od miejsca zamieszkania osoby nabywającej pojazd, aby przerejestrować samochód, należy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie miasta lub urzędzie starostwa powiatowego, wraz z całym kompletem załączników w skład, których wchodzą:
– dowód potwierdzający własność auta, np. umowę kupna-sprzedaży, fakturę VAT, akt darowizny, umowę dożywocia, itp.;
– dowód osobisty nowego właściciela lub inny dokument potwierdzający tożsamość;
– dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym okresowym badaniem technicznym;
– kartę pojazdu (nabywca powinien ją otrzymać od poprzedniego właściciela wraz ze wszystkimi dokumentami);
– stare tablice rejestracyjne;
– dokument potwierdzający zawarcie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC – dopuszczalne jest przy tym posiadanie polisy OC wydanej na poprzedniego właściciela.
Jak też powszechnie wiadomo, zakup nowego pojazdu wiążę się z niemałymi kosztami. Jednakże nie tylko kwota wartości pojazdu daje po kieszeni nabywcy, ale samo przerejestrowanie również nie jest nieodpłatne. W takim razie ile kosztuje przerejestrowanie? Otóż całkowity koszt takiej usługi wynosi 180,50 zł. Usługa zawiera opłaty ewidencyjne oraz zapłatę za:
– nowe tablice rejestracyjne (zwyczajne) – koszt tzw. indywidualnych tablic rejestracyjnych wynosi 1000 złotych;
– pozwolenie czasowe;
– nalepkę legalizacyjna;
– nalepkę kontrolną (na szybę).
Istnieje jednak sytuacja, w której wymiana tablic rejestracyjnych nie jest konieczna. Jest to sytuacja, gdy zakupiony przez nas samochód, wcześniej rejestrowany był w tym samym mieście lub powiecie. Nowy właściciel otrzyma stare egzemplarze tablic, a opłata za przerejestrowanie samochodu będzie wynosić 81 zł.
Bardzo ważne jest, aby pamiętać o wyrobieniu się z przerejestrowaniem w ciągu w/w 30 dni od daty zakupu pojazdu, gdyż po upływie tego terminu w razie kontroli drogowej policja ma prawo zachować dowód rejestracyjny z powodu niezgodności danych i ma obowiązek nałożenia kary pieniężnej.
Nowe tablice rejestracyjne oraz tymczasowy dowód rejestracyjny wydawane są w dniu złożenia wniosku o przerejestrowanie pojazdu. Na stały dowód rejestracyjny trzeba poczekać do 30 dni.