Błędy w żywieniu kotów

Jako ludzie, robimy mnóstwo błędów żywieniowych. Jemy za dużo cukru i soli, jemy za mało, potem za dużo. Ze wszystkimi problemami, jakie mamy z naszymi dietami, czyż nie dziwi nas, że popełniamy błędy podczas karmienia naszych kotów?
Jakie błędy robimy i dlaczego? Nasze koty nie mogą nam powiedzieć, nie słowami. Czasami nie wiemy, co robimy źle, dopóki nasz kot się nie rozchoruje.
Błędy w karmieniu kotów: Zbyt dużo jedzenia
Prawdopodobnie najczęstszym błędem popełnianym podczas karmienia kotów jest nadmierne karmienie. Otyłość jest najczęstszą chorobą żywieniową występującą u kotów.
Chociaż pulchny kotek może wyglądać uroczo, otyłość wiąże się z problemami zdrowotnymi kotów, takimi jak cukrzyca, zapalenie stawów i choroba dróg moczowych.
Niekoniecznie oznacza to, że celowo dajemy naszym kotom więcej jedzenia, niż potrzebują. To, że nasze kotki są bardziej osiadłe, w porównaniu do przeszłości, w których były bardziej aktywnymi kotami. Teraz ich potrzeby żywieniowe są znacznie niższe, więc łatwo je przekarmić.
Ile powinien jeść kot? To jest pytanie, na które najlepiej powinien odpowiedzieć profesjonalista, ale zalecenia wynoszą od 24 do 35 kalorii dziennie na kilogram, aby utrzymać koty w normalnej, zdrowej wadze.
Jednak wielu z nas tak naprawdę nie wie, jak wygląda norma, więc najlepiej jest poprosić o radę lekarza weterynarii o pomoc w określeniu oceny kondycji swojego kota.
Błędy w karmieniu kotów: karmienie wyłącznie suchym pokarmem
Największym błędem, jaki ludzie popełniają, jest karmienie kotów suchym pokarmem.
Jak się okazało, dzisiejszy domowy pręgowany wyewoluował z przodków żyjących na pustyni, co niewątpliwie pozostawiło naszych futrzastych kociaków z ich umiejętnościami łowieckimi – i niskim pragnieniem.
Wiemy, że wrażliwość kota na pragnienie jest niższa w porównaniu do psa. Nie piją wody tak jak psy. A ponieważ koty w naturalny sposób produkują wysoko stężony mocz, przygotowujemy je na problemy z układem moczowym, gdy ich dieta ma niską zawartość płynów.
Koty są tak skonstruowane, aby uzyskiwać wodę z jedzeniem. Chociaż myszy, normalne pokarmy kotów, to około 70% wody, a żywność w puszkach około 78%, sucha żywność zawiera się między 5% a 10% wody. Dlatego oferowanie mokrej karmy jest najlepszym rozwiązaniem.
Błędy w karmieniu kotów: oferowanie zbyt małej ilości wody
Oczywiste jest, że woda jest niezbędna zarówno dla kotów, jak i dla ludzi. Niezbędne dla życia, woda stanowi 60% do 70% masy ciała dorosłego kota. Poważny niedobór wody może mieć krytyczne konsekwencje dla zwierząt domowych, powodując poważne choroby lub śmierć.
Koty powinny również mieć kilka źródeł słodkiej wody dostępnych w domu. Zwróć uwagę na to, gdzie kot lubi przebywać, aby tam właśnie była woda. I pamiętaj, że niektóre koty wolą płynącą wodę; inne mogą wykryć smak chloru w wodzie z kranu, więc możesz dla nich kupić butelkowaną wodę.
To tylko najczęstsze błędy w karmieniu naszych małych przyjaciół. Aby być pewnym, że Twój kot jest w pełni zdrowy, nie wahaj się zwrócić do swojego lekarza weterynarii z każdym pytaniem czy wątpliwością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here