O nadmiernym wypadaniu włosów można mówić, gdy traci się więcej niż 50–100 włosów dziennie. Specjaliści wskazują różne przyczyny tego procesu. Jak więc można leczyć nadmierne wypadanie włosów?
Włosy i ich cykl życia
Na całym ciele człowieka można znaleźć około 5 mln mieszków włosowych. Natomiast niewiele jest miejsc, które są całkowicie pozbawione włosów – są to wewnętrzne strony dłoni, podeszwy, usta oraz zgięcia kolan i łokci. Tylko na samej skórze głowy człowieka jest około 100–150 tys. włosów, a ich ilość i gęstość jest kształtowana już pomiędzy 9. a 22. tygodniem życia płodowego i od tamtej pory pozostaje niezmieniona już do końca życia.
Na cykl życia włosa składają się trzy fazy:
- anagen – faza wzrostu – trwa ona od 3 do 6 lat. Na zdrowej skórze głowy człowieka jest około 80–85% włosów, które właśnie znajdują się w tej fazie;
- katagen – faza przejściowa/inwolucyjna – trwa ona tylko od 1 do 2 tygodni. W tej fazie jest tylko 1% włosów;
- telogen – faza spoczynku – trwa od 2 do 4 miesięcy. W tej fazie najczęściej znajduje się około 15% włosów. Zrogowaciały włos, który znajduje się w górnym odcinku mieszka włosowego, a następnie zostaje wypchnięty przez nowy włos anagenowy, gdyż zaczyna się on wydostawać na powierzchnię skóry.
Przyczyny wypadania włosów
Można wymienić wiele czynników, które mają wpływ na wypadanie włosów. Wśród tych przyczyn można wymienić m.in.:
- choroby wewnętrzne,
- zaburzenia hormonalne,
- źle dobrana dieta,
- stres,
- czynniki genetyczne,
- stan zapalny organizmu,
- odstawienie antykoncepcji,
- niewłaściwą pielęgnację skóry głowy,
- niektóre leki,
- poważne operacje chirurgiczne,
- chemioterapię.
Jeśli wypadanie włosów ma charakter stopniowy i dochodzi do jego nasilania się z każdym rokiem, to wtedy mogą tutaj działać czynniki genetyczne. Nieodpowiednia pielęgnacja, a do tego zbyt intensywne zabiegi fryzjerskie także mogą przyczynić się do przerzedzenia włosów.
Sposoby na wypadanie włosów
Gdy zaczynają wypadać włosy, warto udać się do specjalisty, którym jest trycholog. Postawi on diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie. Poza tym aktualnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które pozwalają skutecznie walczyć z wypadaniem włosów. Na przykład można zaopatrzyć się w szampon na porost włosów, który będzie przyspieszał ich rośnięcie.
Pielęgnacja włosów skłonnych do wypadania powinna się zacząć od odpowiednio dobranych kosmetyków do mycia włosów. Mogą to być wyżej wspomniane szampony na porost włosów. Zapewniają one nie tylko odpowiednie oczyszczenie oraz pielęgnację włosów, lecz zawierają także składniki, które przyspieszają ich porost. Taki szampon na wypadanie włosów można kupić w aptece. W jego składzie można znaleźć m.in. biotynę, witaminę B5 oraz argininę. Do tego warto jest uzupełnić swoją dietę w odpowiednie składniki odżywcze.
Na wypadanie włosów bardzo dobrze działa biotyna, która uczestniczy w tworzeniu keratyny będącej głównym białkiem budującym włosy. Dla kondycji włosów ważne znaczenie mają również witaminy z grupy B, które wpływają na grubość oraz pigmentację włosa, co ogranicza ich wypadanie. Dlatego warto sprawdzać podczas kupowania kosmetyków pielęgnacyjnych, czy szampon przeciw wypadaniu włosów, po który sięgasz, ma w swoim składzie te witaminy. Z wypadaniem włosów dobrze radzą sobie również witaminy A oraz C.
Innym sposobem będzie naturalny szampon do włosów przeciw wypadaniu. W jego składzie znajdują się cenne zioła, z najbardziej znany jest tutaj skrzyp polny, który ma dużą ilość krzemu przeciwdziałającego ich wypadaniu. Jeszcze innym ziołem jest pokrzywa, w której można znaleźć wapń, magnez oraz siarkę, które także pozytywnie wpłyną na porost włosów.