Jak często puszczać dzieciom bajki

Temat puszczania dzieciom bajek jest dosyć kontrowersyjny, a zdania wielu ekspertów są podzielone. Z jednej strony słyszymy o szkodliwości cyfrowych mediów, a z drugiej o zrównoważonym podejściu, które powinno nauczyć nasze pociechy racjonalnego korzystania z telewizora czy tableta. Jak jest naprawdę i jak często puszczać dzieciom bajki?

Od kiedy puszczać dziecku bajki?

Amerykańska Akademia Pediatrii w 2016 roku opublikowała rekomendacje związane z oglądaniem mediów cyfrowych, dla dzieci w wieku od urodzenia do piątego roku życia. Mówią one jasno, że dzieci, które mają poniżej 18 miesięcy, nie wynoszą niczego pozytywnego z kontaktów z bajkami. Poza tym ich umiejętność myślenia i wyobraźnie nie radzi sobie jeszcze z tym, co widzą na ekranie.

Dzieci starsze niż półtoraroczne powinny pod opieką rodziców być wprowadzane w cyfrowy świat, oczywiście w sposób ograniczony i na bieżąco wyjaśniany przez dorosłego. Należy sięgać po sprawdzone tytuły, dlatego warto wybierać bajki dla dzieci w serwisie VOD Player, które dostosowane są do wieku i możliwości maluchów oraz starszych pociech.

Jak często puszczać dzieciom bajki?

Tak jak już zostało wspomniane, dzieci poniżej 1,5 roku nie powinny mieć dostępu do mediów cyfrowych, oprócz korzystania z komunikatorów wykorzystujących kamery jak np. Skype.

Starsze pociechy, do 2 lat, mogą stopniowo być wprowadzane w świat bajek i animacji, ale pod ścisłym okiem dorosłych, którzy na bieżąco będą kontrolować treści i tłumaczyć je dziecku. Taki sposób wspólnego oglądania pozwala na wynoszenie znacznie więcej treści z bajek niż samodzielne oglądanie.

Dzieci powyżej drugiego roku życia mogą oglądać bajki, jednak nie dłużej niż przez godzinę dziennie. W dalszym ciągu zgodnie z zaleceniami rodzic powinien kontrolować treści oglądane przez milusińskich. 60-minutowe ograniczenie dotyczy zarówno bajek oglądanych na telewizorze, jak i korzystania z tabletu. Łącznie czas kontaktu z mediami elektronicznymi nie może przekraczać godziny.

Jakie bajki puszczać dzieciom?

Amerykańska Akademia Pediatrii wskazuje jasno, że puszczane dzieciom bajki powinny być treściami edukacyjnymi, w miarę możliwości spokojnymi, bez dynamicznego montażu i migoczących klatek.

Pędząca akcja rozprasza dziecko, nie pozwala na skupienie, w efekcie czego, pociecha nie potrafi się skupić i nie wie, co ogląda.

Bezsprzecznie nie wolno puszczać dzieciom żadnych treści, które zawierają przemoc. O ile z tą fizyczną nie ma większego problemu, to należy dokładnie przefiltrować puszczane bajki pod kątem wyśmiewania lub obrażania, które często ma miejsce w bajkach, nawet tych przeznaczonych dla najmłodszych.

Jak widać, wyjaśnione zostało to, ile bajek dziennie można puszczać dzieciom, jednak oprócz ilości zdecydowanie ważna jest również jakość. Nie pozostawiajmy dzieci samych przed ekranami, tłumaczmy i kontrolujmy, a stworzymy wyważone środowisko, dzięki czemu nie trzeba będzie rezygnować z oglądania bajek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here