optometrysta

W przypadku problemów ze wzrokiem lub z potrzebą wymiany okularów udajemy się do specjalisty, który udzieli nam profesjonalnej pomocy. Jednak profesji związanych z profilaktyką, diagnostyką i leczeniem narządu wzroku jest wiele – okulista, optyk, optometrysta. Niekiedy możemy zastanawiać się do kogo udać się z konkretnym problemem. Przedstawiamy więc krótki opis dwóch najpopularniejszych zawodów.

Czym zajmuje się optometrysta?

Optometrysta to specjalista, który zajmuje się doborem okularów i soczewek kontaktowych. Jego zadaniem jest dopasowanie najlepszej możliwej korekcji do indywidualnych potrzeb pacjenta. Optometrysta dokłada starań, aby soczewki kontaktowe lub szkła w okularach poprawiały ostrość widzenia, korzystanie wpływały na działanie akomodacji i usprawniały ogólny stan widzenia, tak aby ich użytkownikom zapewnić komfort oraz poprawić jakość życia. Specjalista przeprowadza szczegółowe badania i zna dobrze budowę oka. Potrafi udzielić fachowej rady odnośnie wyboru soczewek – między innymi, czy lepszym wyborem będą modele jednodniowe, miesięczne czy na dzień i na noc oraz z jakiego powinny być materiału, czy też jakiego kształtu. Optometrysta przeprowadza też szkolenie pacjentom, jak z nimi postępować, co obejmuje właściwą pielęgnację oraz bezpieczne zakładanie i zdejmowanie. Specjalista ten musi ukończyć studia podyplomowe lub magisterskie oraz studiować specjalizację na danym kierunku. Posiada więc kwalifikacje, aby odpowiednio zająć się pacjentem.

Okulista, czyli specjalista od oka

Okulista to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń związanych z narządem wzroku. Często jest pierwszą osobą, do której udajemy się, jeżeli z naszymi oczami zaczyna się dziać coś niepokojącego. Okulistą może zostać absolwent studiów medycznych, który posiada specjalizację. Zajmuje się leczeniem zarówno wad wzroku, jak i chorób, między innymi zapaleniem spojówek, jaskrą, zaćmą, zezem czy nowotworami. Zakres jego usług jest bardzo szeroki – może dobrać okulary, zalecić konkretne leczenie, a nawet wykonać operację. W przypadku niepokojących objawów warto udać się do tego specjalisty w celu przeprowadzenia profilaktycznych badań, podczas których można wykryć groźne choroby w początkowym stadium, gdy jeszcze nieodczuwalne są żadne objawy. Czym różni się zakres usługi okulisty i optometrysty? Ten drugi nie zajmuje się leczeniem chorób narządu wzroku. Jeżeli udamy się do niego w celu dobrania odpowiednich okularów i podczas badania zauważy, że rozwija się u nas jakieś schorzenie oczu, zaleci nam wizytę u okulisty w celu dalszej diagnozy i dobrania najlepszego leczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here