Kawia domowa

Świnka morska, inaczej kawia domowa, to jedno z najpopularniejszych zwierząt hodowanych. Jest ona udomowionym gryzoniem, który osiąga wielkość nawet do 25 centymetrów i może ważyć około kilograma.
Decydując się na zakup świnki morskiej, powinniśmy wybrać się do hodowcy i sprawdzić w jakich warunkach przebywają zwierzęta. Następnie należy obejrzeć dokładnie sierść, a także spojrzeć na oczy. Jeżeli jedno i drugie jest błyszczące to znaczy, że świnka jest zdrowa i możemy przystąpić do zakupu. Dla osób, które chcą zająć się hodowlą tych zwierząt, ważnym punktem jest sprawdzenie płci. Można to zrobić patrząc na brzuszek świnki. Jeżeli występuję tam narząd przypominający literę „Y” to znaczy, że mamy do czynienia z samiczką, natomiast jeżeli wyglądem przypomina „I” to jest to samczyk.
Ile kosztuje świnka morska? Cena tego zwierzęcia zależna jest od rasy. Świnki kosztują od 150 do nawet 500 złotych. Należy jednak pamiętać, że na samym kupnie zwierzątka się nie kończy. Należy dokupić jeszcze wiele innych rzeczy, aby móc trzymać świnkę w domu. Pierwszą z nich jest oczywiście klatka. Klatka powinna być dość duża, gdyż zwierzę spędza tam sporo czasu i musi mieć miejsce, aby swobodnie się poruszać i bawić . Koszt takiej klatki to około 300 złotych, natomiast można kupić też używaną, która będzie kosztowała znacznie mniej. Oprócz klatki, przed kupnem świnki należy zaopatrzyć się w miseczki i poidełko. W celu umilenia czasu zwierzęciu można dokupić domek, rampy i inne akcesoria, których można szukać w internecie lub w sklepach zoologicznych. Kolejnym wydatkiem jest oczywiście sianko do klatki i specjalne suche karmy. Jeżeli chodzi o jedzenie, można oczywiście zrezygnować z kupnych mieszanek i stworzyć takową samemu. Aby to zrobić wystarczą płatki owsiane i różne nasiona. Oprócz tego śwince można podawać warzywa i owoce. Są jednak pewne produkty, które absolutnie nie mogą znaleźć się w diecie tego gryzonia. Jest to przede wszystkim fasola, która może okazać się trująca, a także kapusta i cebula.
Jeżeli zdecydujemy się na zakup świnki morskiej, trzeba poczytać o tym w jaki sposób się nią zajmować. Świnka potrzebuje dużo więcej uwagi niż inne gryzonie. Przede wszystkim należy ją często czesać, ponieważ większość ras ma długie włosy. Najlepiej robić to miękką szczotką lub palcami, aby nie sprawić zwierzęciu bólu. Kolejnym obowiązkiem jest obcinanie pazurków. Można to zrobić samodzielnie, ale bezpieczniej jest udać się w tym celu do weterynarza. Warto też wiedzieć, że świnki morskie zmieniają futerko, dlatego w ciepłe, letnie dni należy wyprowadzać świnkę na zewnątrz. Oprócz wyżej wymienionych obowiązków, nie należy oczywiście zapominać o zabawie. Świnki są bardzo towarzyskie i lubią kontakt z człowiekiem.
Uważam, że kawia domowa jest idealnym rozwiązaniem dla osób pragnących posiadać jakieś zwierzątko, a nie mogących pozwolić sobie na psa czy kota. Świnka morska nie wymaga dużo miejsca, ani ciągłego towarzystwa ze strony człowieka. Warto jednak pamiętać, że każde zwierzę to obowiązek i decydując się na kupno, musimy zapewnić mu odpowiednią opiekę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here