Utrata jednego z rodziców jest dla dziecka strasznym szokiem. Zwłaszcza jeśli jest już starsze i doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co się stało. Świadomość, że mama czy tata już nigdy nie wróci, jest dla niego nie do zniesienia. Taki nastolatek może zacząć się buntować przeciwko całemu światu. Może także zamknąć się w sobie i nie chcieć rozmawiać o traumie, jaką aktualnie przechodzi. Jak może się objawiać taki młodzieńczy bunt. Po pierwsze wzrostem agresji. Bywa ona najczęściej słowna, lecz zdarzają się również osoby, które pod wpływem nerwów i szoku są nadpobudliwe emocjonalnie i zdolne do fizycznych przepychanek. Nastolatki, które straciły bliskiego, mogą nie uznawać autorytetu drugiego rodzica lub odwrotnie. Są tak przerażone, że bają się o niego i reagują histerycznie, gdy nie ma z nim kontaktu telefonicznego przez dłuższy czas.
Reakcje na śmierć rodzica bywają rozmaite, jednak przeważają te, w których dziecko zaczyna sprawiać problemy wychowawcze. Pierwszym ich symptomem są wagary. Dziecko zaczyna opuszczać lekcję bez wyraźnego powodu. Oczywiście nie przyznaje się do nieobecności na zajęciach, a do tego próbuje zniszczyć wszelkie dowody, które mówią o jego winie. Przechwytuje na przykład listy od wychowawczyni lub kasuje wszystkie wiadomości pozostawione na domowym telefonie. Robi to po to, by mama się nie dowiedziała. Te wszystkie małe kłamstwa to nie efekt wyrachowania, lecz ciche wołanie o pomoc. Innym sygnałem, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego, są wszelkie używki. Jeśli ma się podejrzenia, że nastolatek pije alkohol lub bierze dopalacze, należy natychmiast reagować. Jak to rozpoznać? Jeżeli chodzi o alkohol to stosunkowo łatwo. Wystarczy się do niego zbliżyć, by poczuć te nieprzyjemne opary. Innym symptomem jest bełkotliwa mowa i niepewny, chwiejący się krok.
Wykrycie narkotyków jest o wiele trudniejsze, Jednak nie oznacza to, że nie da się tego zrobić. Po pierwsze odurzony człowiek nie zachowuje się racjonalnie. Albo śmieje się bez wyraźnego powodu, albo chodzi przygnębiony i apatyczny. Drażnią go hałasy i ma światłowstręt. Po drugie ma rozszerzone źrenice lub ślady igieł na przedramionach. Po trzecie traci kontakt z rzeczywistością i mówi od rzeczy. Jak można pomóc takiemu zagubionemu dziecku? Najważniejsze, by jak najwięcej z nim rozmawiać i zapewniać go o swojej miłości. Nie zaszkodzi zapisać go do psychologa na terapię. Jest szansa, że będzie mu łatwiej porozmawiać z obcą osobą o tym, co go dręczy i jak bardzo tęskni za tatą.
Jeśli epizod z używkami był jednorazowy, to psychoterapia wystarczy. Natomiast jeśli nie, potrzebny będzie odwyk. Co dziecko może otrzymać po zmarłym rodzicu? Według prawa należy mu się renta. Ile wynosi renta rodzinna? To wszystko zależy od zarobków zmarłego rodzica. Jeśli były spore- to dziecku przysługuje trzy czwarte tej kwoty. Jeśli były małe, to minimalna renta rodzinna wynosi 1029 złotych brutto. O tym, jaką tym kwotę dostanie dziecko- decyduje liczba osób uprawnionych do świadczenia. Jeśli w rodzinie jest czworo nieletnich dzieci, to renta zostaje podzielona na 4 równe części.