Ile zarabia geodeta i na czym polega jego praca

Geodeta to dość dobrze płatny zawód zarobki wahają się między 2617 PLN a 4300 PLN.
Na wysokość wynagrodzenia wpływa m.in. wielkość firmy, kapitał firmy, wykształcenie, staż pracy, oraz region zatrudnienia.
Czym zajmuje się geodeta?
Geodeci zajmują się pomiarami na działek i gruntów pod wszelkiego rodzaju budowle, w tym budowę dróg i autostrad. Wykonują oni również mapy do celów projektowych, sporządzają niezbędną dokumentację, mogą też urządzać tereny rolne lub leśne. Innymi zadaniami geodetów jest przygotowanie pomiarów i danych potrzebnych przy tworzeniu map, prowadzenie ewidencji gruntów czy też opis rzeźby terenu i bogactw mineralnych. Przedstawiciele tego zawodu zajmują się również wyceną wartości nieruchomości na podstawie sporządzonej przez nich dokumentacji geodezyjno-kartograficznej. Praca w geodezji jest bardzo różnorodna i każdy może znaleźć dla siebie idealną specjalizację.
Do pracy jako geodeta potrzebne są odpowiednie uprawnienia.
Jest 7 takich uprawnień:
1. geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjne i inwentaryzacyjne ,
2. rozgraniczanie i podziały nieruchomości (gruntów) oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych,
3. geodezyjne pomiary podstawowe,
4. geodezyjna obsługa inwestycji,
5. geodezyjne urządzanie terenów rolnych i leśnych,
6. redakcja map,
7. fotogrametria i teledetekcja.
Jeżeli ktoś zastanawia się nad tym, czy nie związać swojej przyszłości z omawianym zawodem, z pewnością zastanawia się, ile zarabia geodeta w Polsce. Oczywiście wiele zależy od miejsca zatrudnienia, w tym przypadku zdecydowanie najwięcej zarabiają osoby, które założyły własną działalność gospodarczą.

Ile zarabia geodeta? Średnio jest to 2100 złotych netto. 25% przedstawicieli tego zawodu zarabia poniżej 1700 złotych netto, z kolei 25% powyżej ok. 2700 złotych netto.

Jak podaje raport portalu pracuj.pl, jeżeli pod uwagę weźmiemy województwa, najwięcej zarabiają geodeci z województwa mazowieckiego (ok. 2850 zł netto), pomorskiego (ok. 2500 zł netto) i dolnośląskiego (ok. 2300 zł netto), najmniej z kolei z województwa kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego lubuskiego, warmińsko-mazurskiego oraz opolskiego (ok. 2000 zł netto).

Najwięcej zarabiają geodeci z Warszawy (średnio 3000 złotych netto), Gdyni (średni 2700 złotych netto) oraz Gdańska i Koszalina (średnio 2500 złotych netto). Zawód geodety jest dobrze opłacanym zawodem jednak jak większość zawodów wymaga odpowiednich uprawnień i odpowiedniego wykształcenia. Sytuacja na tym rynku pracy nie jest jednak łatwa. Chociaż geodeci mogą poradzić sobie naprawdę dobrze i zyskać doświadczenie oraz godziwe zarobki, coraz częściej da się zauważyć pewne niepokojące sytuacje. Ponieważ obecnie jest więcej geodetów niż miejsc pracy w tym zawodzie dlatego obecnie na rynku ciężko jest o stałe zatrudnienie a mała ilość miejsc pracy przekłada się niestety na zarobki geodetów. Geodeci w większych miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk mają dużo łatwiej o stałe zatrudnienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here