Kształt nosa może być źródłem kompleksów. Wiele osób marzy o tym, by mieć w pełni symetryczną twarz, może w tym pomóc medycyna estetyczna. Zabiegi plastyczne nosa są jednymi z najczęściej wykonywanych. Rodzi się zatem pytanie – czy takie zabiegi są bezpieczne?
Czym jest rynoplastyka?
Rynoplastyka to zabieg, który polega na poprawie wyglądu nosa, dodatkowo polepsza jego drożność. Może być wykonywany ze względów zdrowotnych, jak i estetycznych. Zabieg często wykonywany jest razem z korektą przegrody nosowej (septoplastyka).
Poprawa nosa pozwala przywrócić symetrię na twarzy, zmniejszyć nos, ale może też usunąć tak zwanego garba.
Czy rynoplastyka jest bezpieczna?
Plastyka nosa wykonana przez profesjonalistów jest całkowicie bezpieczna. W trakcie operacji dochodzi do ingerencji w strukturę kostną, skóry, nerwów czy błon śluzowych, ważne jest by osoba operowana byłą zdrowa. Przed przystąpieniem do zabiegu, pacjent musi wykonać szereg różnych badań zleconych przez lekarza. Zwykle należy wykonać:
- badanie czasu krzepnięcia krwi (APTT, INR)
- EKG,
- badanie rentgenowskie nosa i zatok,
- morfologia krwi.
Lekarz może także zlecić badanie poziomu elektrolitów. Jeśli istnieje jakiekolwiek prawdopodobieństwo o gorszym stanie zdrowia, zabieg zostaje odwołany. Specjaliści przykładają dużą wagę do tego, by procedura była bezpieczna. Przed zabiegiem należy zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Jeśli rynoplastyka nie może zostać wykonana z powodów zdrowotnych, lekarz może zaproponować zabieg plastyki z użyciem kwasu hialuronowego.
Przeciwwskazania do plastyki nosa
Głównymi przeciwskazaniami do wykonania plastyki jest niedokrwistość, zapalenie zatok, cukrzyca, skazy naczyniowe, ciąża czy nadciśnienie tętnicze. Plastyka nosa jest wykonywana tylko osobom pełnoletnim. Zabieg wykonywany jest, kiedy nos osiągnie swój w pełni dojrzały kształt. Rynoplastyka ze względów zdrowotnych u osób niepełnoletnich może zostać wykonana, ale decyduje o tym lekarz.
Dla kogo rynoplastyka?
Zabieg korekty nosa często wykonywany jest z powodów zdrowotnych, najczęściej, kiedy pacjent boryka się z krzywą przegrodą nosową, która powoduje problemy z oddychaniem. Charakterystyczne dla krzywej przegrody jest: nawracający katar, infekcja gardła, zatkany nos. Rynoplastykę wykonuje się także ze względów estetycznych, kiedy nos:
- jest za krótki, za długi,
- ma garba,
- krzywy,
- jest złamany,
- okrągły.
Jak wygląda zabieg plastyki nosa?
Rynoplastyka jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym, cała procedura może trwać do trzech godzin. Wyróżnia się dwie metody: otwartą, która polega na całkowitej zmianie kształtu nosa, wiąże się ona z nacięciem słupka nosa i zamkniętą, gdzie korzysta się, kiedy plastyka dotyczy tylko grzbietu nosa, np. przy usuwaniu tzw. garbu. Nacięcie wykonywane jest wewnątrz nosa, podczas zabiegu modeluje się część chrzęstną nosa.