Zasiłek pielęgnacyjny- kropla w morzu potrzeb

Mówi się, że niepełnosprawni i osoby starsze są bardzo konfliktowe i nastawione jedynie na kolejne żądania. Jednak oni muszą postępować, gdyż pamięta się o nich jedynie podczas wyborów i w okresie kampanii. Później słuch o nich zaginie i staną się oni niewidoczni dla rządzących. Ich potrzeby i oczekiwania będą spełniane na końcu, o ile w ogóle wystarczy pieniędzy w państwowej kasie.

Seniorzy i niepełnosprawni nie dadzą rady koczować przecież na ulicy przez długi czas. W związku, z czym ich głos jest jak gdyby niesłyszalny. Jedynie protest okupacyjny i głośne skandowanie swoich postulatów jest obecnie skuteczne. Gdy sprawą zainteresują się media, wtedy można liczyć na rozpoczęcie publicznej debaty na skalę krajową. Tak to niestety już jest, że obecnie trzeba być bardzo drapieżnym i ostrym, upominając się o swoje. Kto tego nie robi, zostaje pominięty i zapomniany. Wyżej wspomniane grupy nie mają ani sił, ani ochoty na żadne akcje protestacyjne w związku z tym muszą cierpliwie czekać na to, co zaproponują im rządzący. Zazwyczaj oferta władz polskich jest bardzo skromna i nie wystarcza nawet na podstawowe produkty ani usługi. Na co mogą liczyć seniorzy i osoby niepełnosprawne?

Dla tych pierwszych powstał program, który miał im zrefundować darmowe leki. To niby szczytna idea, lecz mocno niedopracowana. Po pierwsze dlatego, iż kryterium wiekowe jest za wysokie. Na darmowe medykamenty mogą liczyć osoby, które ukończyły 75 lat. Problem w tym, że konieczność zażywania leków powstaje znacznie wcześniej. Poza tym emerytury i tak nie wystarczają na leczenie, więc można być biednym- mając 65 lat. W tym wieku większość ludzi przechodzi na upragnioną emeryturę. A że jest ona znacznie niższa od wcześniejszych zarobków, to nikogo nie obchodzi.

Co prawda przeprowadza się coroczną waloryzację tego świadczenia, lecz to są groszowe sprawy. Poza tym leki znajdujące się na liście refundowanej to zazwyczaj niezbyt drogie specyfiki, na które i tak przeznacza się skromne sumy. Po drugie lista leków nie uwzględnia najczęstszych schorzeń, a szkoda. Bo co by komu szkodziło, gdyby były dotowane leki na cukrzycę, choroby układu krążeniowego czy nadciśnienie tętnicze. Przecież z tymi problemami walczą osoby w podeszłym wieku.

Seniorom, którzy ukończą 75 lat, należy im się dodatek pielęgnacyjny. Wynosi on około 215 złotych i jest przeznaczony na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Problem w tym, że potrzeby się mnożą, a środki wręcz przeciwnie. Tak więc dodatek to kropla w morzu wydatków i niezbyt dobrze spełnia on swoją funkcję. Niepełnosprawni pobierają za to rentę socjalną i zasiłek pielęgnacyjny. Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny? Jest on bardzo skromny, bo to jedynie 153 złote miesięcznie. Te pieniądze nie pokrywają kosztów wizyty u lekarza ani zapotrzebowania na leki. Renta też jest bardzo niska, gdyż to niespełna 800 złotych co miesiąc. Nie da się za nią opłacić prywatnej rehabilitacji i normalnie funkcjonować. Chorzy muszą nauczyć się oszczędzać, gdyż nie mogą sobie pozwolić na żadne dodatkowe przyjemności. Pomimo że robi się coraz więcej, to ciągle za mało.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here