Wakacje za granicą

Wyjazd na wakacje za granicę wymaga od nas poczynienia odpowiednich przygotowań, tak aby później, już w innym kraju, nie było problemów z dokumentami czy rachunkiem za leczenie. O czym zatem należy pamiętać, zanim wybierzemy się na wczasy?

  1. Zapoznaj się z kulturą miejsca, do którego jedziesz
  2. Nie zapomnij o obowiązkowych dokumentach
  3. Zadbaj o ubezpieczenie i odpowiednie badania, jeżeli są potrzebne

Zapoznaj się z kulturą miejsca, do którego jedziesz

Jadąc za granicę musimy mieć świadomość tego, że nie wszędzie panują takie same zasady dobrego zachowania, jak u nas. Oczywiście, w ramach Europy będą one podobne, jednak im dalej od domu, tym możemy trafić na dziwniejsze zwyczaje. Niemniej jednak najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić, jest podjęcie chociażby próby nauczenia się lokalnego języka – miejscowi zawsze będą patrzeć na nas przychylniej, jeżeli będziemy potrafili się przywitać czy podziękować w ich rodzimym języku. Dodatkowym plusem jest też fakt, że dzięki wcześniejszemu zapoznaniu się z miejscową kulturą wakacje w Grecji czy Turcja wczasy mogą być po prostu jeszcze bardziej ekscytujące, niż gdybyśmy jechali „bez niczego”. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://dreamtours.pl/wakacje/maroko.

Nie zapomnij o obowiązkowych dokumentach

Jeżeli planujemy podróż do tych krajów Unii Europejskiej, które znajdują się w strefie Schengen, nie musimy mieć ze sobą niczego więcej ponad dowód osobisty. Jeżeli jednak planujemy wybrać się na last minute w Bułgarii lub innym państwie, które nie należy do tej strefy lub w ogóle nie znajduje się w Europie, będziemy potrzebować również paszport, ważny minimum 6 miesięcy licząc od daty wyjazdu powrotnego do domu, a także – jeżeli dany kraj tego wymaga – lokalną wizę. Im dalej chcemy jechać, tym wcześniej powinniśmy się nad tym zastanowić i zebrać niezbędne dokumenty, tak aby później nie było problemu na lotnisku.

Zadbaj o ubezpieczenie i odpowiednie badania, jeżeli są potrzebne

Podróżując w ramach Unii Europejskiej możemy korzystać z karty EKUZ. Jest to karta potwierdzająca nasze ubezpieczenie w NFZ, wydawana na pół roku i uprawniająca do uzyskania pomocy za granicą, której koszt pokryje nasze ubezpieczenie. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyrobić EKUZ lub jedziemy dalej, dobrze jest pomyśleć o zorganizowaniu ubezpieczenia na własną rękę. Dotyczy do szczególnie wyjazdów na narty lub celem uprawiania innych typów sportów, gdzie jesteśmy szczególnie narażeni na kontuzje czy inne problemy ze zdrowiem. Więcej na ten temat znajdziesz na https://dreamtours.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here