Waga rocznego dziecka. Czy wszystko jest w porządku?

Każda zatroskana mama chce wiedzieć, że jej dziecko jest w pełni zdrowe i czy rozwija się prawidłowo. Jednym z parametrów które możemy sprawdzić sami na własną rękę jest waga i wzrost dziecka. Każde dziecko jest inne zależy to przede wszystkim od jego rozwoju, diety i środowiska. Zastanawiasz się czy twoje dziecko nie wygląda zbyt marnie, mimo ,że karmisz je prawidłowo i zapewniasz wszystkie potrzebne makro i mikroelementy. Lub sytuacja jest odwrotna, podnosząc dziecko czujesz, że jest to dla Ciebie bardzo duży wysiłek a na tle rówieśników jest znacznie większe i krąglejsze? Zatem ile waży roczne dziecko? Wszystko możesz sprawdzić sama w domu, czy waga dziecka jest odpowiednia. Skorzystaj z ogólnodostępnych siatek centylowych dostępnych w sieci i sprawdź czy twoje dziecko ma odpowiednią wagę. Według Światowego Ośrodka Statystyk zakres wagi u jednorocznych dzieci jest dość szeroki i wynosi u chłopców od 8,5-12,5 kg a u dziewczynek 7,5-12 kg. Jeśli twoje dziecko mieści się w tych normach nie powinnaś się martwić. Natomiast jeśli zauważasz ,że twojemu maluchowi trochę brakuje aby zmieścić w skali, nie panikuj. Możesz pokierować się również wzorem który wyraża się:

waga urodzeniowa dziecka*3 = waga rocznego dziecka.

Jeśli twoje dziecko było wcześniakiem będzie wyróżniać się tym, że będzie nieco drobniejsze od rówieśników. Również jeśli twój malec często choruje, ząbkuje lub jest bardziej aktywne od innych wtedy też będzie ważyć mniej. Należy wtedy zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę oraz ilość snu dziecka. Jeśli wyniki są skrajne trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem pediatrą by wykluczyć występowanie chorób powodujących brak przybierania na wadze oraz dietetykiem dziecięcym.
Jeżeli natomiast dziecko odbiega w górę od normy należy zachęcać dziecko do ruchu. Jeśli twoje dziecko niechętnie raczkuje nie chce stawiać pierwszych kroków należy je do tego zmotywować. Oczywiście nie możemy na siłę stawiać dziecka by spróbowało chodzić, ten moment nadejdzie sam lub może być wyzwolony przez wykwalifikowaną do tego osobę. Zawsze należy znaleźć przyczynę nadmiernej wagi u malucha. Często jeśli dziecko ma bardzo wysokich rodziców, samo jest na swój wiek duże i tym samym cięższe. Nie należy się wtedy martwić. Należy sprawdzić dietę dziecka, czy nie pojawia się w niej zbyt duża ilość cukru. Pojawiająca się otyłość u rozwijającego się dziecka jest bardzo obciążająca dla organizmu, nie może on w pełni wykorzystać wszystkich potencjałów. Nadmierna waga u rocznego dziecka z czasem może przerodzić się w uciążliwą otyłość w kolejnych latach. Nadmierne obciążenie rosnących kości i kręgosłupa sprzyja rozwijaniu się skrzywień kręgosłupa i wad postawy. W tym przypadku również konieczna jest wizyta u lekarza pediatry, dietetyka czy fizjoterapeuty.
Podsumowując waga naszego dziecka jest niezmiernie ważnym wyznacznikiem zdrowia i nie należy bagatelizować gwałtownych zmian i wahań wagi. Należy jednak pamiętać, aby nie popadać w skrajność ponieważ niewielkie odchylenie od normy u rozwijającego się organizmu z czasem się wyrówna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here