Prawo jazdy kategorii B

Prowadzenie samochodu jest jedną z najbardziej potrzebnych umiejętności w życiu dorosłego człowieka. Samochód daje niezależność i umożliwia mniejsze lub większe podróże. Nie jest to jednak zabawa, z czego wiele młodych osób nie do końca zdaje sobie sprawę. Aby jednak zdobyć dokument uprawniający nas do kierowania pojazdem trzeba przejść długą drogę. Wiele godzin kursu i kilka egzaminów czeka młodego człowieka chcącego móc jeździć samochodem.
Przed przystąpieniem do kursu lub podczas niego należy załatwić kilka formalności. Przede wszystkim trzeba wybrać się do lekarza w celu uzyskania oświadczenia o braku przeciwwskazań do prowadzenia samochodu. Następnie w urzędzie należy wyrobić tak zwany numer PKK nadawany przyszłym kierowcom przez urząd miasta lub starostwo powiatowe. Kolejnym krokiem jest wybranie się do fotografa w celu zrobienia zdjęć do dokumentu. Ile zdjęć do prawa jazdy? Powinny wystarczyć dwa, ale lepiej wziąć jedno więcej, aby nie zaszła konieczność ponownej wizyty w studiu fotograficznym.
Bardzo ważny jest wybór szkoły, w której będziemy przygotowywać się do egzaminu. Niestety zdarzają się takie, w których nie liczy się kursant, a zysk. Takie szkoły należy omijać szerokim łukiem. W celu sprawdzenia, czy interesująca nas szkoła będzie odpowiednim miejscem na przystąpienie do kursu, warto poczytać opinie na jej temat. Kursanci chętnie dzielą się swoim zdaniem, co może nas uchronić przed wyborem niewłaściwego miejsca. W internecie możemy znaleźć jaką zdawalność egzaminów ma dana szkoła. Oczywiście im większą, tym lepiej.
Jeżeli wybierzemy już odpowiednią szkołę, czeka nas kurs na prawo jazdy. Jest on podzielony na dwie części. Pierwsza z nich trwa 30 godzin i są to wykłady. Na tych zajęciach poznamy przepisu ruchu drogowego, budowę pojazdu i zasady bezpieczeństwa na drodze. Część teoretyczna kończy się egzaminem wewnętrznym, którego zdanie pozwala nam zacząć drugi etap kursu. Po zdanym egzaminie teoretycznym możemy rozpocząć jazdy. Trwają one 20 godzin i to właśnie wtedy uczymy się poruszać samochodem. Nie ma jednak powodów do stresu, gdyż pierwsze lekcje odbywają się na specjalnym placu manewrowym, a dopiero później instruktor pozwala nam wyjechać na miasto. Część praktyczna również kończy się egzaminem wewnętrznym.
Po zakończonym kursie możemy zapisać się na egzamin państwowy. Aby to zrobić, należy dostarczyć do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego orzeczenie lekarskie, zdjęcia i zaświadczenie o zakończeniu kursu. Należy również uiścić opłatę. Opłata za egzamin teoretyczny wynosi 30 złotych, a za praktyczny 140 złotych. Niestety każde podejście do egzaminu jest płatne, więc jeżeli nie uda nam się zdać go od razu, będziemy musieli zapłacić kolejny raz. Do egzaminu na prawo jazdy nie może podejść osoba, która nie ukończyła osiemnastego roku życia oraz osoby, którym prawo jazdy zostało odebrane.
Egzamin państwowy podzielony jest na dwie części. Teoretyczną, która obejmuje 18 pytań testowych, oraz praktyczną, czyli jazdę po mieście.
Po zdanym egzaminie wystarczy już tylko poczekać na odbiór dokumentu i można rozpocząć swoją przygodę z prowadzeniem pojazdu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here