Pokrzywka na twarzy - co to takiego

Nagła zmiana wyglądu skóry zawsze powinna być powodem do niepokoju. Dostrzegając na niej nietypowe zmiany, przypominające duże czerwone bąble, należy mieć na uwadze to, że mogą być one objawem pokrzywki na twarzy. A czym właściwie jest ta choroba, jakie daje symptomy i w jaki sposób się ją leczy?

Ogólna charakterystyka

Pokrzywką nazywa się specyficzne zmiany skórne, których rozwój najczęściej zauważalny jest na skórze twarzy. Już sama nazwa choroby sporo mówi o tej przypadłości. Pokrzywka daje bowiem bardzo podobne objawy do tych, które pojawiają się tuż po oparzeniu się pokrzywą – dzięki temu każdy powinien dość łatwo ją rozpoznać.

Te zmiany, które przy rozwoju pokrzywki zaczynają pojawiać się na ciele, mają bardzo charakterystyczny wygląd, gdyż przypominają swoim kształtem bąble. Przyjmują różne wielkości i formy, ale łączącym je elementem jest zwykle specyficzna barwa – czerwona bądź delikatnie rumiana.

Główne objawy pokrzywki

Skoro pokrzywka na twarzy przypomina oparzenie zwykłą pokrzywą, niemalże każdy jest w stanie ją właściwie zdiagnozować. Wystarczy przyjrzeć się zmianom powstałym na skórze. Charakterystyczną dla nich cechą – prócz kształtu – jest to, że najczęściej już po kilkunastu godzinach całkowicie znikają i wręcz nie ma po nich śladu.

Zmiany występujące przy pokrzywce przeważnie bardzo mocno swędzą, dlatego też chory zazwyczaj ma wielką ochotę, by je podrapać, czego pod żadnym pozorem nie wolno mu robić, jeżeli nie chce nabawić się czegoś poważniejszego. Chorobie w skrajnych przypadkach towarzyszy również opuchnięcie błon śluzowych. Jeżeli dojdzie do obrzęku jamy ustnej, należy od razu zgłosić się do lekarza, gdyż jest to stan zagrażający życiu.

Pokrzywka na twarzy – główne przyczyny

Czynniki, które mogą wpłynąć na rozwinięcie się pokrzywki na skórze twarzy to m.in.: przyjmowanie pewnych środków farmakologicznych, nieodpowiednia dieta, niekorzystne warunki pogodowe, nadmierna ilość alergenów w powietrzu oraz wycieńczenie fizyczne.

Zazwyczaj pokrzywka pojawia się nagle i naprawdę trudno stwierdzić, z czego w ogóle powstała, ale warto jednak wiedzieć, że nie jest ona chorobą zakaźną. Nie ma więc takiej możliwości, by ktokolwiek zaraził się nią od innej osoby.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here