Nie tak łatwo zostać pisarzem

Bóg obdarzył ludzi rozmaitymi talentami. Jedni potrafią pięknie śpiewać, inni mają dar do robótek technicznych, a jeszcze inni piszą książki. Wbrew pozorom pisanie książki to wcale nie jest łatwa i przyjemna praca. Owszem odbywa się ona o dowolnej porze dnia i nocy, jednak wena twórcza nie zjawia się na zawołanie. Jest niczym fala, bo może pojawić się znienacka i tak samo zniknąć. Nie da się jej kontrolować ani nauczyć. Ona po prostu jest albo jej nie ma. Pisarz również nie jest robotem i nie można go zaprogramować, Pracuje, gdy ma na to ochotę. Jeśli próbuje podejść do pisania w sposób mechaniczny, najczęściej kończy się to tak, iż nie napisze ani stronicy.

Pisanie książki jest jak budowa piramidy. Trzeba to robić stopniowo i nie można przyśpieszyć żadnego z etapów. Twórca literacki musi najpierw wpaść na daną koncepcję książki, by móc ją potem stworzyć. Dojrzewa ona powoli i rodzi się w bólach. Jednak gdy nabierze ona realnych kształtów, dalsza praca będzie o wiele łatwiejsza i szybsza. Najtrudniejszą kwestią jest osadzenie książki w konkretnych realiach i dobór charakterologiczny bohaterów. Każdy z rozdziałów musi być w jakiś sposób powiązany z poprzednim. Wtedy utwór nie będzie nudny i będzie podtrzymywał czytelniczą ciekawość. Istotną kwestią jest też dopasowanie dialogów pomiędzy poszczególnymi uczestnikami akcji. Nie mogą być one zbyt drętwe, bo czytelnik zamiast zainteresowania poczuje senność i znużenie.

Ważny jest też język, jakim napisany jest utwór. Nie może być on za bardzo naukowy, bo zamiast czytelnego komunikatu wyjdzie jakaś naukowa paplanina, której nikt nie zrozumie. Jednak wulgarne słownictwo również nie jest wskazane. W końcu odbiorcami mają być zwyczajni ludzie, a nie przestępcy, którzy przebywają w zakładach karnych. Do nich wulgarny i dosadny język z pewnością, by trafił. Częstym błędem młodych autorów jest zreferowanie fabuły utworów we wstępie i zakończeniu. Nie wolno tego robić, bo to całkiem rozleniwia odbiorców i odbiera im chęć czytania. Im mniej wiedzą co się wydarzy w kolejnym rozdziale, tym łatwiej ich zaskoczyć i zaintrygować na dalszą część lektury.

Ile trwa napisanie książki? To kwestia indywidualna, bo jedni potrzebują na to kilka lat, a drudzy kilka miesięcy. Ukończenie pracy nad książką, nie oznacza, że zostanie ona automatycznie wydana. Najpierw musi zostać poddana korekcie edytorskiej. Od ilości poprawek zależy termin jej wydania. Im jest ich mniej, tym szansa na szybką publikację wzrasta. Książka potrzebuje także odpowiedniej okładki, bo to na nią w pierwszej kolejności zwracają uwagę czytelnicy. Im jest ona atrakcyjniejsza wizualnie, tym lepiej. Ile kosztuje wydanie książki. To nie są małe koszty, ale dobra wiadomość jest taka, że większość z nich ponosi wydawnictwo. To w jego interesie jest, by jak najlepiej wypromować debiutującego pisarza, Im będzie o nim głośniej, tym większe będą zyski. Ewentualny sukces medialny oznacza, że obie strony zarobią na tym niezłe pieniądze. Porażka z kolei to widmo kłopotów i przyszłych długów.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZarobki wojskowych
Następny artykułNotariusz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here