Koszt wykonania instalacji gazowej

Każdy nabywca auta staje przed dylematem, jaki napęd będzie najlepszy dla jego samochodu. Jeśli nie pokonuje rocznie wielu kilometrów, wystarczający może być silnik benzynowy, jeśli jednak samochód jest narzędziem pracy lub służy do dłuższych dojazdów, zasadne jest ograniczenie kosztów jego eksploatacji. Tu kierowca może zdecydować się na silnik zasilany dieslem, montaż instalacji gazowej lub samochód elektryczny.

Silniki diesla w ostatnim czasie tracą na popularności – uważane są za dość zawodne, co wiąże się z ryzykiem kosztownych napraw. Auta elektryczne z kolei są wciąż mało popularne, co przekłada się na niewystarczająco rozwiniętą infrastrukturę do ich ładowania. W związku z tym ich użytkowanie na dużych dystansach jest kłopotliwe, a lepszą opcją wydaje się auto z napędem hybrydowym.

Najlepszą opcją wydaje się być obecnie instalacja gazowa. Łączy ona zalety napędu ekologicznego z niskimi kosztami eksploatacji, wysoką niezawodnością i bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą do tankowania. Jazda na gazie jest o około połowę tańsza od jazdy na benzynie. Oczywiście trzeba najpierw zainwestować w odpowiednią instalację LPG, która przez jakiś czas będzie nam się zwracać, zanim zaczniemy realnie oszczędzać. Tu należy postawić sobie pytanie: ile kosztuje instalacja gazowa?

Ceny instalacji gazowych są mocno zróżnicowane, w zależności od producenta, użytej technologii oraz silnika samochodu. Na rynku jest szeroki wybór zakładów trudniących się zakładaniem tego typu instalacji. Usługa ta często jest wyceniana indywidualnie, dlatego jeśli jesteśmy zdecydowani, warto dowiedzieć się o cenę instalacji w kilku zakładach oraz poszukać informacji o zaletach i wadach poszczególnych systemów LPG, aby wybrać optymalne dla siebie rozwiązanie. Można przyjąć, że instalacja gazowa dobrej jakości z wtryskiem bezpośrednim do prostego konstrukcyjnie silnika będzie kosztować ok. 3000 zł. Taka inwestycja w praktyce zwróci nam się już po przejechaniu ok. 15-20 tys. km, w zależności od cen benzyny i gazu, które dość mocno się wahają. Jeżeli nasze auto wyposażone jest w silnik o dużej mocy lub z turbodoładowaniem, koszt instalacji może wynieść 4-5 tys. zł, a nawet więcej. W cenie instalacji zazwyczaj otrzymujemy 2 lata gwarancji i darmowy przegląd gwarancyjny. Kolejne przeglądy musimy wykonywać zgodnie z zaleceniami producenta i ponosić koszt wymiany filtrów. Te koszty nie są duże – zwykle co 15 tys. km musimy wydać na ten cel 100-150 zł.

Obecnie instalacje gazowe są bardzo bezpieczne i niezawodne. Zdecydowanie warto polecić je wszystkim, którzy jeżdżą dużo i starają się obniżyć koszty paliwa. Decydując się na montaż takiej instalacji należy przede wszystkim dobrze wybrać warsztat, najlepiej polecany przez innych klientów. Poza tym nie należy oszczędzać za wszelką cenę – na rynku można znaleźć bardzo tanie instalacje, jednak ich jakość jest mocno wątpliwa i może stać się przyczyną poważnych problemów z silnikiem. W takim wypadku koszty serwisu okażą się wyższe od pozornej oszczędności przy zakupie instalacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here