Ile kosztuje adwokat? Sprawdź!

Zawód i praca adwokata kojarzy się większości ludzi z przebywaniem adwokata w sądzie, udzielaniem porad prawnych czy sporządzaniem odkreślonych pism, czy opinii. Adwokat świadczy swoje usługi na rynku w charakterze profesjonalisty, przedstawiciela samorządu zawodowego i zawodu zaufania publicznego, zatem to ile kosztuje adwokat musi wiązać się z określoną ilością pieniędzy. Dlatego też częstym pytaniem jest, ile kosztuje adwokat? Czy na adwokata potrzeba bardzo dużo pieniędzy? Jak się okazuje to, ile kosztuje adwokat, nie jest taką prostą sprawą. Jak więc kształtują się ceny adwokatów na rynku i ile kosztuje adwokat? Odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule.

To, ile kosztuje adwokat, będzie zależało od kilku czynników. Przedstawimy na samym początku, to co jest charakterystyczne dla każdej sprawy przyjętej do prowadzenia przez adwokata. Otóż opłaty za czynności adwokata zazwyczaj ustala się w umowie pomiędzy adwokatem a jego klientem. Adwokat, przyjmując sprawę do prowadzenia, musi zastanowić się, jaka to sprawa, bowiem od tego będzie zależeć to, ile naliczy sobie za prowadzenie danej sprawy. Zatem przy ustalaniu opłaty bierze się pod uwagę, jaki jest rodzaj i stopień zawiłości sprawy, a także jaki nakład pracy adwokat włoży w daną sprawę. Bardzo często przy ustaleniu tego, ile kosztuje adwokat przyjmujący sprawę do prowadzenia, będzie renoma kancelarii adwokackiej czy adwokata.

Bardzo częstym sposobem ustalenia tego, ile kosztuje adwokat, jest posiłkowanie się wysokością wartości przedmiotu sporu oraz stawkami określonymi w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Zatem im wyższa wartość przedmiotu sporu, tym więcej może zainkasować adwokat. Nie bez przyczyny. Takie sprawy, łączą się często z ogromnym nakładem pracy adwokata, stresem i pracą od świtu do nocy.

Jednak może zdarzyć się, że obliczanie tego, ile kosztuje adwokat, okaże się zbędne. Czasem adwokat może zrezygnować ze swojego wynagrodzenia. Zdarza się to jednak w rzadkich przypadkach i szczególnie uzasadnionych, kiedy przemawia za tym sytuacja majątkowa albo rodzinna klienta czy rodzaj sprawy. Wówczas adwokat może ustalić bardzo niską stawkę lub całkowicie z niej zrezygnować.

Pamiętajmy jednak, że adwokat prowadzi kancelarię i musi ponosić z tego powodu określone opłaty. Przede wszystkim adwokat, jako członek samorządu adwokackiego, musi płacić składkę roczną na cele swojej palestry. Co więcej, ustawa nakłada na niego konieczność ubezpieczenia OC, więc adwokat musi płacić składki do zakładu ubezpieczeń. Ponadto jego kancelaria też kosztuje. Adwokat musi płacić opłaty za media, wynajem czy benzynę do samochodu, którym porusza się, kursując między sądami. Poza tym, gdy adwokat zatrudnia aplikantów, prawników czy stażystów, też musi płacić im wynagrodzenie. Zatem to, ile kosztuje adwokat, jest uzależnione od kilku czynników. Może zdarzyć się, że stwierdzimy, że to ile kosztuje adwokat to za dużo i zrezygnujemy z pomocy profesjonalisty. Wtedy musimy liczyć się z tym, że zostaniemy sami z naszym problemem i nasz przeciwnik może z nami wygrać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here