Faktyczne koszty zatrudnienia pracownika

To ile kosztuje pracownik zależy od wielu czynników. Oczywiście w dużej mierze ważne są jego kwalifikacje i realne umiejętności. Nie bez znaczenia jest również jego staż pracy czy piastowane wcześniej stanowiska. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z kandydatem o ugruntowanej pozycji na rynku, czy z zupełnym nowicjuszem, najważniejsza jest rzetelna i uczciwa wycena jego pracy. Taka, z której obie strony będą zadowolone i tym samym praca wniesiona przez danego pracownika będzie realną wartością dodaną do twojego przedsiębiorstwa.

Jeśli uda nam się uzgodnić z kandydatem zakres obowiązków pracy oraz stawkę i to jak chcemy się rozliczać, następnym krokiem jest podpisanie umowy. Po dokonaniu tej formalności, w zależności od rodzaju spisanej umowy, spada na nas szereg obowiązków, które niosą ze sobą adekwatne koszty. Tym samym to ile kosztuje pracownik zmienia się w zależności od jego pensji oraz z naszej strony od ponoszonych kosztów pracowniczych, o których szerzej zaraz opowiem. Przede wszystkim po ustaleniu stawki i zakresu obowiązków, musimy stworzyć nowemu pracownikowi stanowisko pracy. Koszty z tym związane mogą się znacząco różnić w zależności od charakteru wykonywanej pracy. Inaczej zorganizujemy stanowisko pracy i środki ochrony osobistej osobie której zadaniem będzie praca na taśmie a inaczej osobie, która będzie wykonywać prace biurowe czy pracy na wysokościach. Niezależnie od tego jaki charakter pracy będzie wykonywał nasz pracownik, to ile kosztuje pracownik ma parę aspektów stałych. Najważniejszym z nich jest nałożony na nas obowiązek płacenia składek na danego pracownika. Są one różne w zależności od wysokości wynagrodzenia oraz wykonywanej pracy. Również dobrą praktyką jest ubezpieczenie pracowników na wypadek jakiegoś zajścia na terenie pracy. Podnosi to prestiż firmy i poszerza pakiet socjalny oferowany przez twoje przedsiębiorstwo co czyni cie atrakcyjniejszym pracodawcą.

Istotnym aspektem wpływającym na to ile kosztuje pracownik jest jego realny uzysk. To ile wnosi praca tego pracownika na finalny wynik finansowy firmy. Należy pamiętać, że kosztem pracy danego pracownika jest również zwiększenie kwoty podatku, który zapłacimy za wypracowany za pomocą danego pracownika zysk. Również posiadanie pracownika niesie ze sobą koszty bierne takie jak potrzeba utrzymania zaplecza sanitarnego czy socjalnego. Każdy pracownik musi mieć dostęp do toalety czy przebieralni czy szafek. Dodatkowo częstym w dzisiejszych czasach bonusem pracowniczym jest dogodny parking dla pracowników czy choćby zakładowa stołówka. Należy również brać pod uwagę fakty, że im większa liczba pracowników tym rosną koszty bierne gdyż się na wzajem potęgują. Dodatkowo na to ile kosztuje pracownik może wpływać wszelaki dodatkowy bonus socjalny który fundujemy naszym pracownikom celem uatrakcyjnienia naszego miejsca pracy. Niezależnie od tego czy są to co miesięczne bilety do kina czy karta na siłownie czy np. codzienna przerwa na kawę s szefem i ciastko które właściciel wykłada dla pracowników. Wszystkie tego typu dodatki mogą pozytywnie wpłynąć na efektywność pracy pracowników i co za tym idzie przełożyć się na wyższy zarobek firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here