współuzależnienie

Problem alkoholizmu jest bardzo powszechny zjawiskiem w polskim społeczeństwem. Dla wielu osób regularne korzystanie z alkoholu jest normą, nawet gdy zaczyna być to powodem wielu problemów życiowych, zarówno finansowych, zawodowych czy emocjonalnych. Opieranie się na alkoholu w celu poradzenia sobie z negatywnymi emocjami ostatecznie prowadzi do rozwoju uzależnienia, z którego bardzo trudno uciec. Jednakże na tym nie koniec. Choroba alkoholowa sięga bowiem znacznie dalej niż tylko osoba uzależniona. Również jej bliscy zaczynają ulegać pewnym zmianom, które w wielu przypadkach mogą zostać zdiagnozowane jako współuzależnienie od alkoholu.

Sama ta nazwa budzi złe skojarzenie, jednakże czym jest współuzależnienie? Otóż jest to szereg specyficznych objawów, które zostały wykształcone na przestrzeni wielu lat życia z osobą uzależnioną. Współuzależnienie od alkoholu przede wszystkim dotyczy małżonków osoby uzależnionej, ale w niektórych przypadkach także ich dzieci. Jest to bardzo skomplikowane zaburzenie, które trudno wykryć ponieważ jego pierwszym objawem jest unikanie przyznania tego, że istnieje problem.

Przyczyny współuzależnienia alkoholowego wynikają przede wszystkim z dynamiki, jaka kształtuje się w każdym związku z osobą uzależnioną. Warto bowiem pamiętać, że bez względu na stopień nasilenia uzależnienie, każdy kto żyje z alkoholikiem lub inną osobą uzależnioną, żyje tak naprawdę w ciągłym napięciu. Brakuje tam zatem stabilizacji, a pojawia się konieczność bycia czujnym i uważnym. Osoby bliskie zaczynają czuć się przesadnie odpowiedzialne za decyzje, jakie podejmuje alkoholik. Tego typu zachowanie powoduje, że alkoholik czuje coraz to mniejsze poczucie odpowiedzialności, jednocześnie obarczając nim osoby dookoła. Z tego powodu współuzależnienie od alkoholu sprawia, że osoby współuzależnione mają ogromne problemy z nawiązaniem kontaktów z osobami zdrowymi. Często wdają się w różnego rodzaju konflikty i starcia, które wynikają z niemożliwości dostosowania się do nowej dynamiki w relacji.

Długotrwała supresja swojej frustracji powoduje także, że gdy pojawia się możliwość pozbycia negatywnych emocji, osoby współuzależnione mogą je kierować na innych. Dlatego też w takich przypadkach najlepszą metodą jest podjęcie psychoterapii. Pomaga ona dostrzec zmiany, które powstały w wyniku prób przystosowania się i normalizowania zachowania osoby uzależnionej i tym samym przyznać, że istnieje problem nad którym warto popracować. Wiele osób współuzależnionych z powodzeniem poprawia swoją sytuację i odnajduje nową równowagę psychiczną.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/wspoluzaleznienie-od-alkoholu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here