Sterylizacja czy kastracja- jaka różnica?

Każdy posiadacz puchatego kota zapewne słyszał nie raz pojęcie kastracja i sterylizacja. Nie są to jednak tożsame pojęcia, ponieważ dotyczą dwóch różnych zabiegów o różnej procedurze. Jednak każdy ze świadomych posiadaczy małych pupili wie, że wykonanie takiego zabiegu (kastracji i sterylizacji) jest ważne. Niezależnie od tego, czy posiadamy kota niewychodzącego czy nasz pupil spędza czas poza domem jak i w nim, każde z tych zwierząt należałoby poddać takiemu zabiegowi. Ile kosztuje kastracja kota? Ile kosztuje sterylizacja? Ceny te są różne, ponieważ oba te zabiegi są zgoła inne. Kastracja jest terminem powszechnie używanym, który dotyczy pozbawienia zwierzęcia możliwości rozmnażania się. Wiąże się to z zabiegiem chirurgicznym, w którym zwierzę zostaje wprowadzone w stan znieczulenia ogólnego i lekarz weterynarii usuwa narządy rozrodcze kota- dokonuje neutralizacji rozrodczości. Pojęcie sterylizacji dotyczy zabiegu, w którym dochodzi do podwiązania lub przecięcia jajowodów u kotki lub nasieniowodów u kocura, jednak zabiegi te zostają powoli wypierane przez kastrację (związaną z usunięciem narządów rozrodczych). Kastracja jest bezpieczniejsza dla zwierząt, ponieważ podczas procesu sterylizacji u zwierzęcia pozostawia się narządy rodne wewnątrz, jedynie przecina lub podwiązuje się ich drogę, a to sprzyja do powstawania szeregu nowotworów narządów rozrodczych i śmierci zwierzęcia. Potocznie w Polsce używane jest określenie sterylizacja, które rozumiane jest jako zabieg naturalizacji rozrodczości samicy, a dotyczy on tak samo kastracji, jak w przypadku samca. W stosunku do kocurów używa się prawidłowego nazewnictwa kastracja. Na czym polega zabieg ?
Kastracja samicy wykonywana jest u zwierzęcia, który osiągnął minimum 6 miesięcy, nie jest w trakcie rui i nie posiada żadnych chorób. Pole operacyjne- czyli brzuszek jest golony, by był swobodny dostęp do narządów. Podczas zabiegu kotka dostaje znieczulenie ogólne i zostają jej usunięte wszystkie elementy układu rozrodczego, tj.: macica, jajowody i jajniki. Są one odcinane i usuwane przez nacięcie na brzuchu. Po zabiegu nacięcie zostaje zszyte szwami z nici rozpuszczalnej lub nierozpuszczalnej. Po wybudzeniu zwierzęcia zostaje ono oddane właścicielowi i pozwala się mu całkowicie wybudzić już w bezpiecznym miejscu. Po ok 10 dniach od zabiegu, w sytuacji braku powikłań następuje wizyta kontrolna, na której lekarz weterynarii sprawdza, czy rana ładnie się goi i czy nie ma żadnych niepokojących objawów. Jeśli wszystko przebiega bez problemu, szwy nierozpuszczalne zostają ściągane, a do pełnego zagojenia kot powinien mieć ograniczony ruch.
Kastracja u samców jest zabiegiem, który wygląda o wiele inaczej. Jest o wiele szybszy i prostszy. Poprzez nacięcie w mosznie lekarz usuwa jądra. Jest to bardzo niewielki zabieg, w trakcie którego lekarz często nawet nie zakłada szwów. Opieka po operacji polega głównie na kontrolowaniu blizny, utrzymywaniu jej w czystości i unikania wychodzenia na zewnątrz do pełnego zagojenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here