jarmuż

Jarmuż jest jednym z najzdrowszych warzyw. Te niepozorne zielone liście zawierają w sobie duże ilości składników odżywczych w, w tym witaminę K oraz wapno. Jarmuż zawiera mnóstwo antyoksydantów, dlatego warzywo to powinno wspomóc profilaktykę wielu chorób przewlekłych oraz schorzeń układu sercowo-naczyniowego i nowotworów. Jarmuż może być ponadto spożywany w postaci świeżych oraz gotowanych liści, dodawany do sałatek, koktajli, a także może być przyrządzony jako zdrowy chips. Jakie są wartości odżywcze jarmużu? Jakie własności prozdrowotne posiada? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/jarmuz-warzywo-o-wyjatkowych-walorach-odzywczych/ 

Jarmuż – wartości odżywcze 

Jarmuż zawiera wiele witamin takich jak: 

  • Witamina K
  • witamina C
  • witamina A
  • witaminy z grupy B 

Dostarcza on wielu witamin, w tym witaminę K, która reguluje procesy krzepnięcia krwi. Witamina C posiadająca aktywności przeciwutleniające, a także witamina A, która wspomaga wzrok. Co więcej jarmuż dostarcza wielu witamin z grupy B, które odpowiadają za regulację przebiegu procesów metabolicznych oraz wspomaganie funkcjonowania układu nerwowego oraz sercowo-naczyniowego. 

Składniki mineralne, które zawarte są w jarmużu to: 

  • cynk
  • magnez 
  • żelazo 
  • fosfor 
  • wapń 

Jarmuż to również źródło o wysokiej zawartości antyoksydantów. Jeden z nich jest przeciwutleniacz sulforafan, czyli związek o aktywności przeciwnowotworowej, który może ograniczyć rozwój raka. Inne antyoksydanty, które zawarte są w jarmużu to karotenoidy – luteina, beta-karoten, zeaksatyna. 

Jakie właściwości prozdrowotne posiada jarmuż? 

Jarmuż może wspomagać funkcjonowanie organizmu. Magnez, wapń, potas oraz antyoksydanty wpływają korzystnie na układ krążenia oraz układ nerwowy. Witaminy z grupy B i C mogą normalizować wartość z programu krwi, dzięki czemu może ograniczyć to rozwój chorób takich jak miażdżyca oraz jej powikłania. 

Antyoksydanty o własnościach przeciwnowotworowych, przeciwzapalnych i ograniczających stres również są zawarte w jarmużu. Ponadto hamują one powstawanie mutacji dna, co przekłada się bezpośrednio na ograniczenie rozwoju nowotworów. Taki związek zwiększa poziom glutationu, czyli naturalnego antyoksydantów, który odpowiedzialny jest za obronę organizmu przed wolnymi rodnikami. 

Jarmuż – czy każdy może go jeść? 

Warzywa kapustne, a także jarmuż zawierają goitrogeny. Mogą one zakłócać metabolizm miodu, czyli pierwiastka niezbędnego w procesie syntezy hormonów tarczycy. Z tego powodu osoby cierpiące na choroby tarczycy powinny zrezygnować ze spożywania tego produktu. 

Zobacz też: http://jami-jami.pl/komosa-ryzowa-jakie-sa-jej-wlasciwosci-odzywcze/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here