Jak przewozić ładunki samochodem osobowym?

Ładunek na pojeździe należy umieścić się w taki sposób, aby nie przeszkadzał w kierowaniu pojazdem zarówno pojazdowi z załadunkiem z załadunkiem, ale też innym członkom ruchu drogowego. Nie można przekroczyć dopuszczalnego nacisku na osie. Zamiast tego należy maksymalnie zadbać o to, by ciężar był równo rozłożony, zachowując stabilność pojazdu. Co istotne, nie można ograniczać widoczności drogi czy zasłaniać świateł czy znaków drogowych.

Dopuszczalny nacisk na osie zależy od producenta jak również od indywidualnych parametrów samochodu. Dla uproszczenia można przyjąć, że maksymalna masa samochodu osobowego nie może przekroczyć 3,5 tony. Jest to wartość do której zobowiązuje nas prawo jazdy kat. B.
Pozostałe aspekty muszą być ( w podwórkowych warunkach ) rozstrzygane indywidualnie, na zdrowy rozsądek. Konieczna będzie wyobraźnia, przewidywanie jak będzie się kierowało pojazd z załadunkiem, jak będzie on wpływał na manewry drogowe i czy będzie on utrudniał jazdę czy ograniczał widoczność innym kierowcą.
Na pewno trzeba dopilnować, aby załadunek był rozmieszczony równomiernie w samochodzie w taki sposób, aby nie utrudniało to przy okazji kierowania pojazdem. Należy pamiętać, że ciężki ładunek w bagażniku znacznie obciąży tył przez co gwałtowne i ostre skręty będą szczególnie niebezpieczne. Warto więc w takim przypadku rozważyć, jeśli to możliwe rozłożenie części załadunku w części tylnych siedzeń . Najbardziej niebezpieczne będzie umieszczanie „ciężarów” po skrajnej stronie samochodu przez co powstanie duża dysproporcja nacisków pomiędzy osiami. Jeszcze bardziej niebezpieczne, gdy załadunek będzie umieszczony luzem co może powodować przemieszczanie się go od jednej osi do drugiej co z kolei znacznie przybliży nasz samochód do wypadnięcia z drogi.
Mimo, że można pomyśleć, że to oczywistości, uważam że łatwo w takich wypadkach o brak ostrożności i zbytnią wiarę w pomyślność.
Przede wszystkim zwracajmy uwagę na samą jazdę, „czucie samochodu”. Ciężkie załadunki na pewno odczujemy podczas jazdy. Nie wolno tego zbagatelizować, gdyż w takich sytuacjach samochód będzie zachowywał się inaczej niż nauczyło nas tego doświadczenie i warto zachować szczególną ostrożność na drodze.
Co mówią przepisy dalej o załadunkach?
Jeśli ładunek nie wystaje poza pojazd to zgodnie z prawem musimy się trzymać jedynie maksymalnej wagi osobówki [ 3,5 t ] oraz przede wszystkim przewidzianego przez producenta nacisku na osie.
Jednak, ile może wystawać ładunek?
Może wystawać na długość do 2 m od tylnej płaszczyzny pojazdu bądź przyczepy.
Ładunek może wystawać również z przodu na długość 0,5 m od przedniej płaszczyzny i na długość nie większą niż 1,5 m od siedzenia kierowcy.
Całkowita szerokość pojazdu nie może przekraczać 2,55 m. W przypadku, gdy standardowo szerokość pojazdu to 2,55 m lub więcej to maksymalną szerokością będą 3 m, ale przy warunku, że z jednej strony samochodu przedmioty nie mogą wystawać ponad 23 cm.
Załadunek należy koniecznie oznaczyć pasami: białym i czerwonym bezpośrednio na ładunku lub na jego najbardziej wystającej części.
W przypadku, gdy ładunek wystaje w bok należy go oznaczyć pasem pomarańczowym.
W przypadku ograniczonej widoczności, trzeba zamontować odpowiednie światła odblaskowe.
Na koniec dodam jeszcze, że od podanych wymiarów mogą występować odstępstwa, ale trzeba na nie uzyskać specjalne pozwolenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here