Jak prawidłowo żywić koty?

Decydując się na posiadanie kota, ważne jest aby zdobyć jak największą wiedzę z zakresu opieki nad nim. Jednym z najważniejszych jej elementów jest odpowiednie żywienie.

Z kim mamy do czynienia, biorąc pod swój dach kota?

Koty są udomowionymi drapieżnikami, które towarzyszą człowiekowi już od tysięcy lat. Jest to bardzo ważna informacja, gdy chcemy zastanowić się nad odpowiednim żywieniem naszego pupila. Większość karm jest produkowana ze zboża, a nie jest to niestety dobre dla drapieżników. Karma dla kota powinna zawierać w swoim składzie jak najwięcej mięsa i powinno być to minimum 50%.

Sucha czy mokra?

Sucha karma jest wygodniejsza w stosowaniu, gdyż wystarczy kotu nasypać chrupek i nie musimy przejmować się niczym innym. Jest to jednak bardzo łatwa droga do otyłości. Koty rzadko kiedy ruszają się dużo z własnej woli, dlatego często dostają zbyt duże porcje jedzenia w stosunku do swoich potrzeb. Kolejną wadą suchej karmy jest mała zawartość wody w niej. Kot spożywający wyłącznie suchą karmę, często nie wypija odpowiedniej ilości wody, tym samym odwadniając swój organizm. Na dłuższą metę prowadzi to do schorzeń układu moczowego, między innymi osadzania się piasku w pęcherzu moczowym i powstawania kamieni nerkowych.
Zdecydowanie lepszym wyjściem są wysokomięsne mokre karmy, które dodatkowo można rozcieńczać wodą. Dzięki temu dostarczymy kotu odpowiedniej ilości płynów i zapobiegniemy chorobom układu wydalniczego.

BARF, czyli surowe mięso

BARF jest dietą, która zyskuje coraz większą popularność. Polega na żywieniu kota surowym mięsem oraz podrobami. Dieta ta powinna być odpowiednio zrównoważona i wyliczona pod względem składników odżywczych, witamin i minerałów. Jest uważana za najbardziej odpowiednie żywienie kotów, gdyż przypomina sposób, w który drapieżniki te odżywiały się w naturze. Przy odpowiednio zbilansowanej diecie BARF o wiele rzadziej występują choroby układu wydalniczego, choroby serca, wątroby oraz otyłość. Zdarza się jednak, że koty na BARFie wymagają dodatkowej suplementacji, dlatego niezbędne jest regularne badanie krwi pod kątem morfologii oraz podstawowej biochemii.

Ile razy dziennie karmić kota?

W naturze koty jedząc raz dziennie, a niekiedy nawet raz na kilka dni. Również ich kuzyni np. lwy czy tygrysy najadają się do syta i polują dopiero wtedy, gdy zaczynają odczuwać większy głód. Koty domowe często mają przez całą dobę dostęp do karmy, lecz nie jest to dla nich dobre rozwiązanie. Dobrze jest, kiedy układ pokarmowy kota może nieco odpocząć od trawienia. Najlepszym wyjściem będzie, karmienie kota raz dziennie o stałej porze, ilością dostosowaną do jego masy oraz aktywności. Dotyczy to karmienia zarówno karmą gotową, jak i BARF.
Wyjątek stanowią koty otyłe lub z nadwagą, które chcemy odchudzić. W takim wypadku dobrze jest podawać mniejsze ilości karmy, ale dwa lub trzy razy dziennie, aby żołądek miał możliwość stopniowego kurczenia się. Dopiero, kiedy kot osiągnie oczekiwaną przez nas masę, można stopniowo przyzwyczajać go do karmienia tylko raz w ciągu doby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here