Ile trwa urlop wychowawczy? Sprawdź!

Przepisy prawa pracy przewidują instytucję urlopu wychowawczego obok innych urlopów. Przepisy te, oprócz wskazania czym jest urlop wychowawczy, mówią, ile trwa urlop wychowawczy i kto może go uzyskać. Są to bardzo istotne kwestie, które musimy poznać, zanim zdecydujemy się na skorzystanie z urlopu wychowawczego.

Zanim odpowiemy na pytanie „ile trwa urlop wychowawczy?”, wyjaśnimy pokrótce, czym sam urlop wychowawczy jest. Urlop wychowawczy to przeznaczony dla pracownika okres, by mógł zająć się osobistą opieką nas swoim dzieckiem. Podczas urlopu wychowawczego pracownik nie świadczy pracy. Pracodawca wówczas nie płaci pracownikowi wynagrodzenia, a samo zatrudnienie pracownika ulega zawieszeniu.

Zatem odpowiedzmy sobie na pytanie, ile trwa urlop wychowawczy. Urlop wychowawczy trwa co do zasady do 36 miesięcy, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 6 roku życia. Taka długość urlopu wychowawczego ma jednak swoje określone sposoby obliczania. Zatem, jeśli pracownik rozpocznie swój urlop wychowawczy, gdy jego dziecko skończy 3 lata i 1 miesiąc, wtedy pracownik nie będzie mógł być na urlopie wychowawczym aż przez 36 miesięcy. W takim przypadku urlop wychowawczy ulegnie odpowiedniemu skróceniu. Jak widzimy to, ile trwa urlop wychowawczy, nie zawsze oznacza, że w konkretnym, indywidualnym przypadku danego pracownika, będzie wynosił do 36 miesięcy.

Skoro wiemy już, czym jest i ile trwa urlop wychowawczy, to czy są jeszcze jakieś kwestie, które wymagają naszego wyjaśnienia? Otóż warto się również zainteresować pewnymi wątkami, które mogą budzić wątpliwości. Ważną kwestią jest to, czy pracownik posiadający małe dziecko musi nie mieć nikogo bliskiego, by móc skorzystać z urlopu wychowawczego? Jak się okazuje, prawo do urlopu wychowawczego nie zależy od tego, czy pracownik będzie miał kogoś do opieki nad dzieckiem. Pracownik po prostu wybiera swój urlop wychowawczy, wskazuje, ile trwa urlop wychowawczy w najbliższym czasie w jego przypadku i zostaje w domu, by osobiście wychowywać swoje dziecko.

Kolejną, ważną kwestią jest to, ile trwa urlop wychowawczy, gdy pracownik pozostaje w więcej niż jednym stosunku pracy. Ile trwa urlop wychowawczy w takim przypadku? Przepisy prawa pracy wyraźnie wskazują, że pracownik może korzystać z urlopu wychowawczego u każdego z pracodawców. To, że wybrał urlop wychowawczy u jednego pracodawcy, nie oznacza, że nie będzie tego mógł zrobić u innych pracodawców. Czyli jak widzimy, prawo do urlopu wychowawczego nie zależy od tego, ile etatów ma pracownik. Ważne jest jednak, by pilnować ustawowego czasu dotyczącego tego, ile trwa urlop wychowawczy.

Pamiętajmy również, że to ile trwa urlop wychowawczy, nie zależy od tego, czy drugi rodzic dziecka (albo opiekun) ma status pracownika, ubezpieczonego czy nieubezpieczonego. Sam urlop wychowawczy i jego długość nie zależą od tego czynnika.

I na koniec – to, ile trwa urlop wychowawczy, jest indywidualną decyzją pracownika. Pracownik może dzielić urlop na maksymalnie 5 części. Tylko od jego decyzji będzie zależało, jak będzie sobie dzielił swój urlop wychowawczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here